دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 47942 + ترجمه فارسی
ترجمه فارسی عنوان مقاله

آیا تناقضی میان درآمد و نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌های سهامی اتحادیه اروپا وجود دارد؟

عنوان انگلیسی
Is it any EU Corporate Income Tax Rate-Revenue Paradox? ☆
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی ترجمه فارسی
47942 2015 10 صفحه PDF 25 صفحه WORD
دانلود فوری مقاله + ترجمه آماده
پس از پرداخت، فوراً می توانید مقاله را دانلود فرمایید.
منبع

Publisher : Elsevier - Science Direct (الزویر - ساینس دایرکت)

Journal : Procedia Economics and Finance, Volume 23, 2015, Pages 818–827

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده

واژه‌های کلیدی

1. مقدمه

2. پیشینه‌ی پژوهش

3. روندهای درآمدهای مالیاتی شرکت‌ها و نرخ‌های درآمد مالیاتی شرکت‌ها

تصویر 1: تحول نرخ نهائی موثر مالیاتی بر درآمد شرکت‌ها، نرخ قانونی مالیات بر درآمد شرکت‌ها و نرخ‌های مالیات بر درآمد شرکت‌ها (میانگین 27 کشور اتحادیه اروپا)

تصویر 2: رابطه‌ی میان نسبت مالیات بر درآمد شرکت‌ها به تولید ناخالص داخلی و بالاترین نرخ قانونی مالیات بر درآمد شرکت‌ها

4. روش‌شناسی تحقیق

4.   نتایج و مباحث

جدول 1: نتایج برآورد از رگرسیون پانلی (متغیرهای وابسته: درآمد مالیاتی شرکت‌ها به صورت درصدی از تولید ناخالص داخلی)

5. نتیجه‌گیری
ترجمه کلمات کلیدی
نرخ مالیات شرکت - رقابت مالیاتی - میانگین نرخ مالیات موثر - نرخ مالیات نهایی موثر
کلمات کلیدی انگلیسی
corporate tax rate; tax competition; corporate-tax-to-GDP-ratio; effective average tax rate; effective marginal tax rate
ترجمه چکیده
کشورها در نتیجه‌ی جهانی‌سازی نرخ مالیات شرکت‌های سهامی خود را از روی رقابت کاهش می‌دهند تا سرمایه‌گذاری ثابت خارجی را تطمیع و تقویت کنند. این زمینه موجب رقابت در کاهش نرخ‌های مالیاتی شرکت‌ها می‌شود و درآمد مالیاتی بر درآمد شرکت‌های را در اتحادیه اروپا تهدید می‌کند. این نوشتار به دنبال اثبات وجود تناقض در رابطه‌ی نرخ مالیات شرکت‌ها و نسبت مالیات شرکت‌ها بر تولید ناخالص داخلی در اتحادیه اروپا است، چراکه محققان نیز چنین روندی را مورد پژوهش و مشاهده قرار داده‌اند (کاهش نرخ‌های مالیات شرکت‌ها موجب کاهش نسبت مالیات شرکت‌ها بر تولید ناخالص داخلی نشده است). به منظور ارزیابی حاصل رقابت‌های مالیاتی شرکت‌ها، همان‌طور که در واکنش‌های رفتاری شرکت‌ها بازتاب یافته است، از داده‌های پانلی برای کشورهای اتحادیه اروپا استفاده شده است. یافته‌ها موید این امر نیستند که فشارهای کاهشی بر نرخ مالیات‌ شرکت‌ها به مرور زمان موجب نزول عایدی شرکت‌ها نمی‌شوند.
ترجمه مقدمه
در شرایط تحرک بالای سرمایه و یا کار، کشورها در حوزه‌های تجارت، وصول مالیات و مشاغل با هم رقابت دارند. رقابت مالیاتی، فرایند زمینه‌ی عدم همکاری نرخ‌های مالیاتی (مخصوصا با کاهش آنها) به منظور جذب مبناهای مالیاتی متحرک و ارتقای سرمایه‌گذاری و رقابت معیار که همچون رفتار تقلیدی مالیاتی دولت بروز می‌یابد، موجب تشدید ترس‌های ناشی از رقابت تا به انتها شده است. مالیات بر درآمد شرکت‌ها موضوع رقابت برای مبناهای متحرک است، چراکه شرکت‌ها تجسم یک مبنای مالیاتی ارزشمند برای هر اقتصادی هستند. رقابت مالیاتی نتیجه‌ی اصلی ناکارامدی در تخصیص سرمایه بین‌المللی و فرسایش مبنای مالیاتی است که خود موجب تهیه و تدارک ناکافی کالاهای عمومی می‌شود و دولت‌های رفاه را نیز به خطر می‌اندازند. اما به نظر می‌رسد که واقعیت با نظریه تناقض دارد که در تناقظ نرخ-درآمد انعکاس یافته است. به این ترتیب، کاهش نرخ‌های مالیاتی شرکت‌ها در اروپا در نسبت‌های مالیات بر تولید ناخالص داخلی بروز نیافته است. انگیزه‌ی کاهش‌های نرخ‌های مالیاتی شرکت‌ها با توسعه‌ی اقتصادی مثبت ارتباط دارد، حتی اگر این واقعیت به وضوح از نظر تجربی اثبات نشده باشد. به علاوه که مطالعات تجربی مدارک و شواهدی درباره‌ی این واقعیت ارائه می‌دهند که کاهش‌های نرخ‌های مالیاتی شرکت‌ها با گسترده‌تر کردن مبنای مالیاتی شرکتی با بهره‌گیری از کاهش اعتبارات مالیاتی، قوانین کمتر سخاوتمندانه‌ی جبران زیان، محدودیت‌ها در سودهای معاف از مالیات و استهلاک جبران می‌شوند. تحقیقات اخیر همچنین به جابجایی‌هایی از شکل‌های غیر شرکتی به شرکت‌های سهامی صورت گرفته است و این شرکت‌های سهامی بر حسب مسئولیت محدودشان جذابیت‌ بیشتری پیدا کرده‌اند. هدف اصلی این نوشتار در افشای روندهای نرخ مالیاتی شرکت‌ها (نرخ‌های مالیاتی قانونی – نرخ مقرر مالیاتی شرکت‌ها و اقدامات آینده‌نگرانه‌ی نرخ‌های موثر مالیاتی شرکت‌ها)، درآمد‌های مالیاتی شرکت‌ها (نتایج رقابت مالیاتی) و دیگر اقدامات مالیاتی (نرخ‌های مالیاتی ضمنی) کشورهای اتحادیه اروپا است و اینکه این نوسانات از لحاظ رقابت مالیاتی تفسیر شوند. به علاوه، مطالعه‌ی کنونی اندازه‌ی درآمد‌های مالیاتی شرکت‌ها با تغییرات درآمد شرکت‌ها و دیگر متغیرها توضیح داده می‌شود. همه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا به عنوان زمینه‌ی آزمایش بیش از 10 سال، در میان سال‌های 2002 تا 2012 انتخاب شده‌اند. این نوشتار به صورت روبرو سازمان یافته است. اولین بخش چهارچوبی برای تحلیل ارائه می‌دهد. بخش دوم مطالعات تجربی رقابت مالیاتی شرکت‌ها را بررسی می‌کند. بخش سوم مروری بر نرخ‌های مالیاتی شرکت‌های اتحادیه اروپا دارد که با نمایش چند چارت همراه شده تا پیشرفت‌های درآمد مالیاتی از شرکت‌ها را به تصویر دربیاورند. بخش چهارم داده‌ها و روش‌شناسی مورداستفاده را توضیح می‌دهد. بخش پنجم تحلیل و نتایج تجربی را ارائه می‌دهد و در بخش آخر، نتیجه‌گیری‌های اصلی و پیامدهای خط‌مشی ناشی از این مطالعه را خلاصه می‌کند.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله آیا تناقضی میان درآمد و نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌های سهامی اتحادیه اروپا وجود دارد؟

چکیده انگلیسی

As a consequence of globalization, countries competitively undercut their corporate tax rates in order to lure and boost foreign capital investments. This context induces a race to the bottom in corporate income taxes and threatens the corporate tax revenues collection. This paper aims to establish if there is a paradox in relation to the corporate tax rate and corporate-tax-to-GDP-ratio in the European Union (the corporate tax rates reduction did not cause a corporate-tax-to-GDP-ratio drop), as this trend was observed by researchers. In order to assess the outcome of corporate tax competition as it is reflected by the firms’ behavioural responses, a panel data for EU countries was used. The findings do not confirm that the downward pressures on corporate tax rates are not translated in a fall in corporate revenues over the time.

دانلود فوری مقاله + ترجمه آماده
پس از پرداخت، فوراً می توانید مقاله را دانلود فرمایید.