بررسی ضروری‌ترین نکات قبل از سفرهای دریایی با کشتی!

بررسی ضروری‌ترین نکات قبل از سفرهای دریایی با کشتی!

سفرهای دریایی یکی از پرماجراترین و متفاوت‌ترین شیوه‌های مسافرت هستند که تجربه‌ی آن‌ها می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. همچنین ایران از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه‌ی مناسبی برای سفرهای دریایی قرار گرفته و شما می‌توانید با دانستن برخی نکات مهم مانند مدارک لازم، مسیرهای موجود و... سفر خود را با کشتی به مقصد موردنظر آغاز کنید. با ما همراه باشید.

پایانه های حمل و نقل دریایی در کشور

سفر دریایی از بنادر و پایانه‌های کشتی مسافربری صورت می‌پذیرد. در حال حاضر 11 بندر در ایران مشغول به فعالیت هستند که سه مورد از این بنادر در شمال کشور و باقی آن‌ها در خلیج فارس فعالیت می‌کنند. البته تمامی این بنادر دارای پایانه مسافری نیستند و برخی از آن‌ها تنها برای اهداف تجاری ساخته شده‌اند. در این میان بندر انزلی و بندر نوشهر در شمال کشور، ارتباط آبی ایران را با همسایگان شمالی خود برقرار می‌کنند. در جنوب نیز این وظیفه را بنادر بوشهر، خرمشهر، بندرعباس و بندر لنگه بر عهده گرفته‌اند. از این رو به طور بالقوه امکان سفر با کشتی دریایی از بنادر و پایانه‌های متعددی در ایران به کشورهای همسایه وجود دارد اما به جهت اینکه سفر در برخی از این مسیرها برای مسافر دارای صرفه اقتصادی نبوده یا میزان تقاضا برای آن‌ها بسیار پایین است، کشتی‌های مسافری ایران دیگر در این خطوط فعالیت نمی‌کنند.

مقاصد خارجی برای سفر با کشتی

در نتیجه در حال حاضر مسافران تنها به 2 کشور از 12 کشوری که با ایران مرز آبی دارند، می‌توانند از طریق دریا سفر کنند. البته جالب است بدانید ایران در گذشته از میان کشورهای آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان، عراق، کویت، عربستان، قطر، امارت متحده عربی، عمان و پاکستان در مسیرهای قطر، کویت، امارات و آذربایجان از طریق کشتی مسافر می‌برد که در حال حاضر از این مقاصد تنها امارات و کویت باقی مانده است.

هزینه سفر با کشتی به دبی

اما چرا مسیری مثل باکو از فهرست سفرهای دریایی ایران حذف شده است؟ در گذشته نه چندان دور یک کشتی مسافربری مدرن و مجهز به نام میرزا کوچک خان با تردد در دریای خزر به جابجایی مسافر در مسیر ایران آذربایجان می‌پرداخت. مدتی پس از آغاز این مسیر، این کشتی با استقبال لازم روبرو نشد و سفرهای دریایی در این مسیر به جهت کمبود تقاضا، هزینه‌ها و شرایط طوفانی دریای خزر متوقف شد. با این حال اخیراً خبرهایی مبنی بر راه اندازی دوباره این مسیر منتشر شده است که قرار است با مکانیزیم‌های تشویقی، مسافران مشتاق را به سفر در مسیر آذربایجان و روسیه ترغیب نماید. با این وجود بیشتر افراد همچنان معتقدند که خرید تور باکو (https://bit.ly/3AmTJa8) زمینی یا هوایی بسیار مقرون به صرفه‌تر از سفر دریایی است و نیازی به راه اندازی خط دریایی در این مسیر وجود ندارد.

این مدارک را حتما به همراه داشته باشید!

جالب است بدانید برای سفر با کشتی نیز همانند سفر با بلیط هواپیما چارتر که همان بلیط ارزان در سفرهای هوایی است، می‌بایست بلیط سفر و روادید معتبر تهیه نمایید. به عبارت دیگر همانگونه که برای سایر سفرها بلیط هواپیما یا قطار تهیه می‌کنید و با بررسی اعتبار پاسپورتتان، مسافرت خارجی خود را برنامه ریزی می‌کنید، برای سفر با کشتی نیز می‌بایست مراحل مشابهی را طی کنید. بنابراین اگر قصد خرید بلیط برای کشتی و سفر از راه دریا را دارید در ابتدا باید به یکی از نمایندگی‌های شرکت‌های کشتیرانی مراجعه نمایید. در حال حاضر دو شرکت کشتیرانی والفجر 8 و فتح المبین در ایران دارای خدمات مسافربری را ارائه می‌دهند. پس از خرید بلیط نیز می‌بایست با گذرنامه و روادید معتبر در اسکله مربوطه حضور یابید و سوار کشتی شوید. فراموش نکنید که برای سفر خارجی با کشتی نیز شما موظف به پرداخت عوارض خروج از کشور هستید.

شرایط سفر با کشتی

نکات لازم در رفتن به کویت و امارات

اگر می‌خواهید با کشتی از مبدا بندرعباس به شارجه امارات بروید، 12 ساعت را در مسیر سپری خواهید کرد. سفر از خرمشهر تا کویت نیز حدودا 5 ساعت به طول می‌انجامد. برای پیمودن این دو مسیر از کشتی‌های مسافربری استفاده می‌شود؛ در حالی که مسیر بین بندر لنگه و دبی را می‌توان با شناورهای تندرو نیز طی کرد. سفر در این مسیر نیز حدوداً 5 ساعت به طول می‌انجامد. البته جالب است بدانید علاوه بر مسیرهای همیشگی موجود، شرکت کشتیرانی والفجر در ایام اربعین نیز در یک مسیر دریایی بین خرمشهر و بصره تردد می‌کند. در خصوص هزینه سفر با کشتی به قطر، دبی و... نیز باید بدانید اکنون این هزینه با قیمت بلیط هواپیما برابری می‌کند و تفاوت چندانی با آن ندارد.

در پایان یادآور می‌شویم هر چند که سفر با کشتی در ایران یک سفر متفاوت و در بسیاری از موارد رویایی به شمار می‌رود اما این راه مسافرتی برای اغلب مسافران یک راه ناشناخته و پر فراز و نشیب است. به همین جهت اغلب مسافران ترجیح می‌دهند به جهت صرفه جویی در هزینه‌های سفر و زمان خود و همچنین جلوگیری از دریازدگی و و مواردی از این دست، سفر خود را با خرید بلیط قطار، هواپیما یا اتوبوس آغاز نمایند. بدین منظور می‌توانید تمامی بلیط‌های موردنیاز خود را از سامانه آنلاین قاصدک24 تهیه کنید. در این مجموعه با وارد کردن مبدا، مقصد و تاریخ سفر خود، لیست قیمت‌ها را برای مسیر انتخابی مشاهده خواهید کرد و امکان کنسلی آن نیز در کمترین زمان وجود خواهد داشت. البته فراموش نکنید تورهای خارجی و داخلی قاصدک 24 بسیار مقرون به صرفه بوده و به تمامی مقاصد محبوب مانند دبی، امارات، کیش، تایلند، روسیه، مشهد و... ارائه می‌شود. برای اطلاع بیشتر در این زمینه می‌توانید در کنار استفاده از سایت، با پشتیبانی 24 ساعته‌ی قاصدک24 (75269-021) نیز تماس بگیرید.

مطالب خواندنی