چطور بهترین بیمه عمر را انتخاب کنیم

چطور بهترین بیمه عمر را انتخاب کنیم

اینکه باید برای آینده زندگی خود برنامه ریزی خوبی داشته باشیم بر کسی پوشیده نیست. بخشی از این برنامه ریزی مربوط به وضعیت مالی و توانگری و استقلال اقتصادی ما می‌شود. در این زمینه معمولاً گزینه‌های متعددی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد تا در آینده از نظر مالی به استقلال رسیده و بتوانیم زندگی خود را در دوران میانسالی و پیری در رفاه بیشتری سپری کنیم. این گزینه‌های شامل سرمایه گذاری در بازارهای موازی مثل طلا، سکه، مسکن و زمین، بازار بورس، حسابهای بانکی، و خرید بیمه عمر هستند. در این بین اگر بخواهیم مزیت‌های آن‌ها را بررسی کنیم، گزینه‌ای که عمومیت بیشتری دارد و همه مردم می‌توانند آن را استفاده کنند بیمه عمر و پس انداز هست. این بیمه با توجه به اینکه با مبالغ اندک هم قابل انجام هست این امکان را برای همه اقشار جامعه فراهم می‌کند. اما چطور بهترین بیمه عمر را انتخاب کنیم. ما با راهکارهای زیر به این سوال مهم پاسخ داده ایم:

  1. مبلغی که برای حق بیمه انتخاب می‌کنید باید چیزی حدود ده درصد از درآمد فعلی شما باشد تا در آینده بتوانید مبلغی را به اندازه سطح رفاه خود از شرکت بیمه دریافت کنید. بیمه نامه هایی که با مبالغ کم شروع می شوند، در آینده مستمری یا سرمایه کمی هم خواهند داشت و اصطلاحاً ناقص هستند. اگر هم مبلغ بالایی را انتخاب کرده باشید، امکان دارد که در طی سالهای بعد توان پرداخت آن را نداشته باشید. بنابراین انتخاب مبلغ منطقی به عنوان حق بیمه می‌تواند به شما کمک کند که بازخورد خوبی هم در بیمه نامه خود ایجاد نمایید.
  1. انتخاب شرکت بیمه، اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر نگاه سرمایه گذاری دارید، در یک بازه ده ساله به سودهای قطعی پرداخت شده شرکت‌های بیمه نگاهی بیاندازید و آن‌ها را با هم مقایسه کنید. به شرکتی می‌توانید رجوع کنید که طی ده سال گذشته بیشترین میانگین سود پرداختی را دارد. نکته مهم این است که سود پرداختی در سال آخر که توسط فروشندگان تبلیغ می‌شود، ملاک خوبی نیست، چرا که می‌تواند مقطعی بوده و نوسان داشته باشد. همچنین توانگری مالی شرکت بیمه که توسط بیمه مرکزی هر ساله اعلام می‌شود، ملاک خوبی برای محک زدن شرکت‌های بیمه است.
  2. هر چقدر که زودتر برای خرید بیمه عمر اقدام کنید، هم از نظر سرمایه گذاری بهتر است و سود و سرمایه بیشتری را عاید شما خواهد کرد و هم اینکه در صورتی که خدای نکرده اتفاقی بیافتد یا بیماری حاصل شود، امکان اینکه دیگر به لحاظ سلامتی شرایط خرید بیمه عمر را نداشته باشید وجود دارد. بنابراین تعلل کردن در این زمینه اصلاً ایده خوبی نیست.
  3. در صورتی که سرمایه‌ای از قبل دارید و این سرمایه از جنس پولی هست که در بیمه عمر پس انداز می‌کنید (به این معنی که تا سالها نیازی به آن پول ندارید و میخواهید برای آینده شما باشد) ، بعضی از شرکت‌های بیمه مثل بیمه سامان این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که بتوانید به صورت جداگانه این مبلغ را به حساب صندوق اندوخته بیمه عمر خود واریز کنید. این پول اگر در سالهای اول به حساب بیمه عمر شما واریز شود، سود مرکب عالی در طی سالهای بعد خواهد داشت و تأثیر محسوسی بر اندوخته شما می گذارد.
  4. در صورتی که سرپرست خانواده هستید، یک گزینه مطلوب این هست که چند بیمه نامه به اسم تک تک اعضای خانواده باز کنید. در این حالت شما برای هر فرد یک سرمایه گذاری جداگانه انجام داده اید و به آن‌ها حس استقلال مالی هم داده اید. البته که با این روش پوشش‌های بیمه‌ای را هم در بین اعضای خانواده پخش کرده اید و از این لحاظ هم گستره پوشش بیمه‌ای بهتری را ایجاد می‌کنید.
  5. یک روش برای انتخاب بهترین بیمه عمر، مقایسه جدول محاسبه اندوخته بیمه‌های عمر هست. با توجه به اینکه آیتم‌های این جداول بسیار در بازدهی آن‌ها تأثیرگذار هستند، پیشنهاد می‌کنیم که از یک یا چند کارشناس بیمه عمر در شرکت‌های مختلف برای تحلیل این جداول بهره ببرید تا بتوانید تحلیل بهتری از جدول بیمه عمر داشته باشید و انتخاب را برای شما شفاف‌تر و ساده‌تر کند.
مطالب خواندنی