چگونه از ایمیل مارکتینگ برای رشد کسب و کار خود استفاده کنیم؟

چگونه از ایمیل مارکتینگ برای رشد کسب و کار خود استفاده کنیم؟

هدف ما از نگارش این مقاله آن است که شما را با ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی آشنا کنیم و در کنار هم یاد بگیریم که از این مدل از بازاریابی برای رشد و پیشرفت کسب و کار خودمان استفاده کنیم. بنابراین اگر تمایل دارید که از این مدل از بازاریابی برای بیزنس خودتان استفاده کنید و فروش محصولات و خدمات خود را تا چندین برابر افزایش دهید، تا پایان این مقاله با ما همراه شوید.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست؟

برای اینکه بتوانید تعریفی از ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی ارائه دهیم، باید در گام نخست متوجه شویم که بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟ در واقع با انقلاب صنعتی، محصولات و خدمات متعددی به بازار عرضه شد و کسب و کارها این فرصت را پیدا کردند که محصولات متعدد و متنوعی به بازار عرضه کنند. اکنون بیزنس‌ها و صاحبان کسب و کارها کاری می‌کردند که مشتری محصولات آن‌ها را بپسندد و آن را بخرد و اینجا بود که دانش مارکتینگ یا بازاریابی به وجود آمد.

بنابراین دانش بازاریابی یک فرآیند و علم اقتصادی، مدیریتی و اجتماعی است که در آن باید نیاز مشتریان را بشناسیم، پیش‌بینی کنیم و بهترین پاسخ ممکن را به آن نیاز بدهیم. در واقع بازاریابی، کارش ارائه راهکار و راه حل است. البته باید ارائه راهکاری به روشی سودآور صورت گیرد.

بدر بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ ما راهکار یا راه حل خود را به صورت یک ایمیل برای مشتریان بالقوه خود ارسال می‌کنیم و با این کار به مشتریان خودمان اجازه می‌دهیم که بتوانند از برند و راه حل‌های ما آگاه شوند. از طرفی ایمیل مارکتینگ به شما این اجازه و امکان را می‌دهد که به صورت  مستمر و مداوم با مشتریان خود در ارتباط باشید و محصولات و خدمات جدید خود را به آن‌ها نشان دهید. ایمیل مارکتینگ این قدرت را دارد که مشتریان بالقوه را به خریدار و خریداران را به مشتریان وفادار تبدیل کنید.

مزایای ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارها

ایمیل مارکتینگ مزایای مختلفی برای کسب و کارهای مختلف دارد. در ادامهخ قصد داریم به چهار مورد از مهم‌ترین مزایای این نوع از بازاریابی اشاره کنیم:

 • امکان بازاریابی روی کاربر هدف: اولین مزیتی که بازاریابی ایمیلی نسبت به سایر مدل‌های بازاریابی دارد این است که می‌‎توانید این بازاریابی را روی افرادی انجام دهید که در سایت شما ثبت نام کرده‌اند.
 • امکان آنالیز ایمیل مارکتینگ: دومین مزیتی که می‌توان برای این مدل از بازاریابی ایمیلی برشمرد این است که اگر از ابزارهای عالی مثل میل چیمپ استفاده کنید، امکان آنالیز کارایی بازاریابی ایمیلی شما وجود دارد.
 • برقراری روابط قوی با مشتریان: یکی از نکات مهمی که ایمیل مارکتینگ را برای کسب و کارهای مختلف لازم می‌کند این است که با استفاده از این مدل بازاریابی می‌توانیم به مشتریان خود بگوییم که ما به فکر شما هستیم و مدام در پی برقراری ارتباط با شما هستیم.
 • بازاریابی ایمیلی گامی مهم در برندسازی: وقتی بتوانید یک ارتباط قدی با مشتریان خود بسازید این پیام را به آن‌ها ابلاغ می‌کنید که به فکر آن‌ها هستید. ارتباط مداوم باعث می‌شود که نام برند شما در ذهن مشتری بماند و به همین خاطر ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین کارها برای برندینگ یا برندسازی است.
 • یک روش مقرون به صرفه و موثر برای بازاریابی است: بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ سازگاری بسیار کامل و خوبی با زمان و بودجه ما دارد. در واقع با این سبک از بازاریابی می‌توانیم با یک زمان و هزینه کم به هدف خودمان برسیم.
 • عاملی برای افزایش اعتبار کسب و کار شما: یکی از راه‌های مهم برای افزایش اعتبار کسب و کار شما ایمیل مارکتینگ است. شما دارید این پیام را به مشتری می‌دهید که مدام به فکر او هستید، به او اهمیت می‌دهید و می‌خواهید بهترین محصولات و خدمات خود را در دسترس مشتری قرار دهید.
 • بهترین راه برای اطلاع‌رسانی: از بین روش‌های مختلف و متعددی که برای بازاریابی وجود دارد، بازاریابی ایمیلی یکی از بهترین راه‌ها است؛ زیرا با استفاده از این ابزار می‌توانید هم بازاریابی کنید و هم اخبار و تخفیف‌های محصولات خود را به اطلاع مشتری برسانید.

تا به اینجای کار تلاش کردیم که اطلاعات خوبی در زمینه بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ ارائه دهیم. در ادامه این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توانیم از ایمیل مارکتینگ برای رشد و پیشرفت کسب و کار خودمان استفاده کنیم.

چگون از ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار خودمان استفاده کنیم؟

روند بازاریابی در جهان امروز به گونه‌ای پیش می‌رود که تقریباً تمامی کسب و کارها به بازاریابی ایمیلی نیاز دارند و می‌توانند از آن نهایت بهره را ببرند. برای اینکه ایمیل مارکتینگ را برای کسب و کار خودتان شروع کنید و از آن بهترین بهره ممکن را ببرید باید چند گام مهم و اساسی بردارید. در ادامه به این گام‌ها اشاره شده است.

گام اول: هدفتان را از بازاریابی ایمیلی مشخص کنید

اولین گام این است که باید برای خودتان مشخص کنید که چه هدفی از ایمیل مارکتینگ دارید. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین اهدافی که می‌توان با این نوع از بازاریابی دنبال کرد، اشاره شده است:

 1. افزایش ترافیک وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی
 2. شناسایی مشتریان جدید
 3. افزایش فروش
 4. پیگیری مشتریان کنونی
 5. تبدیل کردن مشتریان کنونی به خریداران وفادار
 6. تهیه یک پایگاه داده کامل و عالی در مورد مشتریان
 7. اطلاع رسانی به مشتریان در مورد پیش‌فروش‌ها، تخفیف‌ها و محصولات جدید

معمولاً کسب و کارها یک یا چند مورد از این استراتژی‌ها را برای بازاریابی ایمیلی خودشان در نظر می‌گیرد. هدف شما چیست؟

گام دوم: یک سرویس ایمیل مارکتینگ عالی برای خودتان انتخاب کنید

یکی از مهم‌ترین مراحل برای داشتن یک بازاریابی ایمیلی مثبت و موثر، انتخاب یک ابزار یا سرویس مناسب برای ایمیل مارکتینگ است. این سرویس‌ها در طراحی، تست، بهینه‌سازی و اجرای کمپین‌های بازاریابی ایمیلی به شما کمک می‌کند. سرویس‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که هر کدام خدمات خاص خود را به شما ارائه می‌دهند. سعی کنید ابزاری انتخاب کنید که خدمات زیر را به شما ارائه دهد:

 • ارائه الگوهای عالی برای ایجاد ایمیل
 • امکان مدیریت پایگاه داده
 • ارسال خودکار یک سری از ایمیل‌های از پیش تعیین‌شده
 • ارائه گزارش و آمار از چگونگی پیشرفت فرآیند ایمیل مارکتینگ

سرویس‌های مختلفی وجود دارد که خدمات ایمیل مارکتینگ به شما ارائه می‌دهند. در ادامه این بخش قصد داریم یکی از بهترین سرویس‌های بازاریابی ایمیلی را به شما معرفی کنیم و خصوصیات آن را بیان کنیم:

معرفی یکی از بهترین سرویس‌های مخصوص ایمیل مارکتینگ

یکی از بهترین سرویس‌های مخصوص بازاریابی ایمیلی، میل چیمپ (MailChimp) نام دارد. این سیستم مزایای بسیار زیادی دارد و همین موضوع آن را به یکی از بهترین سیستم‌ها تبدیل کرده است. در ادامه به یک سری از مزایای این سیستم اشاره خواهد شد:

 1. این سیستم به شما کمک می‌کند که بخش زیادی از فرآیند بازاریابی ایمیلی خود را به صورت کاملاً خودکار انجام دهید.
 2. این سرویس با پلتفرم‌های مختلف و متنوعی از قبیل وردپرس، ووکامرس، جوملا، مجنتو، سیستم‌های مختلف CRM (مدیریت ارتباط با مشتریان) سازگار است و این به بسیاری از صاحبان وب‌سایت و فروشگاه‌های اینترنتی کمک می‌کند.
 3. اجرای آزمایش A/B یکی دیگر از مزایای این سرویس است. با این آزمایش می‌توانید تصمیم‌های مختلف را امتحان کنید و به این نتیجه برسید که اتخاذ کدام تصمیم بهتر است.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات کامل‌تر و بهتری در مورد این سرویس ایمیل مارکتینگ کسب و از خدمات این سرویس استفاده کنید، کافی است به سرویس MailChimp مراجعه کنید.

گام سوم: یک لیست ایمیل تهیه کنید

برای شروع ایمیل مارکتینگ باید ابتدا لیستی از افراد و سازمان‌هایی که می‌‎خواهیم برای آن‌ها ایمیل ارسال کنیم، درست کنیم. این لیست اهمیت زیادی دارد و گامی مهم در موفقیت ما در بازاریابی ایمیلی به حساب می‌آید. تفاوت بازاریابی ایمیلی با بازاریابی پیامکی این است که در بازاریابی پیامکی شما دارید برای کسانی پیامک می‌فرستید که شاید برند شما را نمی‌شناسند و اطلاعی از نحوه کار شما ندارند ولی در بازاریابی ایمیلی شما برای کسانی ایمیل می‌فرستید که شما و برندتان را می‌شناسند و پیش از این ایمیل خودشان را در سایت شما وارد کرده‌اند.

باید یک فرم ثبت نام تهیه کنید و از افراد بخواهید که هنگام ثبت نام آدرس ایمیل خودشان را وارد کنند. برخی از سرویس‌های بازاریابی ایمیلی به شما این امکان را می‌دهند که ایمیل تأیید برای آن‌ها ارسال کنید تا مطمئن شوید کمه این ایمیل متعلق به خود آن‌ها است.

ساختن لیست ایمیل در ابتدای کار بسیار مشکل و دشوار است؛ چون در ابتدا شما مشتری یا کاربر ندارید که بخواهید برای او ایمیل  ارسال کنید. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد بازاریابی ایمیلی پیدا کنید و پاسخ این سوال را بیابید که در ابتدا برای چه کسانی ایمیل ارسال کنم کافی است به ایمیل مارکتینگ مراجعه کنید.

گام چهارم: اکنون ایمیل خودتان را ارسال کنید

اکنون زمان آن رسیده است که ایمیل مورد نظر خود را بنویسید و آن را برای ارسال آماده کنید. البته در هنگام آماده‌سازی ایمیل به نکات زیر توجه ویژه داشته باشید:

 • لحن ایمیلی که می‌خواهید ارسال کنید، حتماً باید دوستانه باشد و طوری نوشته شود که کنجکاوی طرف مقابل را جلب کند.
 • در این ایمیل یک درخواست اقدام (Call to Action) بگذارید و تا حد امکان آن را به صورت یک دکمه واضح درآورید که مخاطب بتواند خیلی راحت روی آن کلیک کند.
 • ایمیل شما باید مجموعه‌ای از نیازهای مخاطب و ارزش‌ها و راه‌ حل‌های کسب و کار شما باشد.

گام پنجم: بررسی گزارش‌ها و بازبینی فرآیندها

شاید ایمیل شما ارسال شده باشد ولی بازاریابی ایمیلی هنوز تمام شده و یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن باقی مانده است. در این مرحله باید فرآیند ایمیل مارکتینگ را بررسی و نواقص و کمبودهای آن را برطرف کنید. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین مسائلی که باید مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهید اشاره شده است:

 1. نرخ باز شدن ایمیل (Open Rate)
 2. نرخ کلیک (Click Through Rate): منظور از نرخ کلیک تعداد افرادی است که روی لینکی که داخل ایمیل قرار داده شده، کلیک می‌کنند.
 3. نرخ لغو اشتراک
 4. نرخ رشد لیست که در واقع میزان اضافه شدن افراد به لیست ایمیل است.
 5. نرخ تبدیل
 6. نرخ اشتراک‌گذاری ایمیل

در صورتی که تمایل دارید نرخ کلیک ایمیل را در ایمیل مارکتینگ خود افزایش دهید، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • طراحی ایمیل مطابق با برند و وب‌سایتتان
 • ایمیل را ریسپانسیو کنید
 • از تصاویر باکیفیت و با تعداد مناسب استفاده کنید
 • برای بخش درخواست اقدام یک دکمه قرار دهید
 • امکان اشتراک‌گذاری ایمیل در رسانه‌های اجتماعی را فراهم کنید
 • روی بهترین تعداد ایمیل ارسالی در هفته کار کنید

در صورتی که تمایل دارید نرخ کلیک ایمیل خود را بالا ببرید، همیار آکادمی یک مقاله آموزشی عالی برای شما تهیه کرده است. با مراجعه به نرخ کلیک ایمیل می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید و تمامی راهکارهای لازم برای افزایش نرخ کلیک ایمیل را فرابگیرید.

نرخ کلیک ایمیل

از قدرت بازاریابی ایمیل غافل نشوید!

یکی از مهم‌ترین روش‌های بازاریابی که به رشد، پیشرفت و موفقیت کسب و کار شما کمک می‌کند، ایمیل مارکتینگ است. در صورتی که بتوانید از قدرت این سبک از بازاریابی استفاده کنید، مطمئناً عملکرد بهتری خواهید داشت و فروش کسب و کار شما هم چند برابر می‌شود. البته سعی کنید قبل از شروع ایمیلی مارکتینگ آموزش‌های لازم را در این زمینه ببینید تا بتوانید عملکرد موفق‌تری در این حوزه داشته باشید.

همیار آکادمی یک دوره آموزشی کامل، جامع و رایگان در زمینه بازاریابی ایمیلی دارد و در این دوره تمامی اطلاعاتی که برای یک بازاریابی موفق دارید، آموزش داده می‌شود. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره ارزشمند و جامع کافی است به وب‌سایت همیار آکادمی مراجعه کنید. سپس وارد بخش آموزش‌ رایگان در نوار فوقانی سایت شوید و در نهایت آموزش رایگان ایمیل مارکتینگ را انتخاب کنید.

مطالب خواندنی