دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 61497
ترجمه فارسی عنوان مقاله

مسئله غامض معماری سبز و معماری سبز کاذب بر پایه هنجارهای LEED در کشورهای در حال توسعه

عنوان انگلیسی
Dilemma of green and pseudo green architecture based on LEED norms in case of developing countries
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی
61497 2014 12 صفحه PDF
منبع

Publisher : Elsevier - Science Direct (الزویر - ساینس دایرکت)

Journal : International Journal of Sustainable Built Environment, Volume 3, Issue 2, December 2014, Pages 235–246

فهرست مطالب ترجمه فارسی
خلاصه

واژه‌های کلیدی

.1 مقدمه

.2 روش‌شناسی

2.1چارچوب مفهومی

.3 ابزارها

تصویر1: بازار الدر ابوظبی

جدول 1: دسته‌بندی مؤلفه‌های ساختمان سبز در بازار الدر ابوظبی

.3.1  بازار الدر ابوظبی/ فاستر و شرک

ا.3.2  ساختمان پارلمان ابوظبی/ معماری ارلیش

تصویر 2: ساختمان پارلمان ابو ظبی

جدول 2: دسته‌بندی مؤلفه‌های ساختمان سبز در ساختمان پارلمان ابو ظبی

.3.3  فرودگاه بین‌المللی با گواهی طلایی LEED کویت/ فاستر و شرکا

تصویر 3: فرودگاه بین‌المللی کویت

جدول 3: دسته‌بندی مؤلفه‌های ساختمان سبز در فرودگاه بین‌المللی کویت

.3.4 شهر کربن صفر، نشر گاز صفر مصدر/ فاستر و شرکا

تصویر 4: شهر مصدر در ابو ظبی

جدول 4: دسته‌بندی مؤلفه‌های ساختمان سبز در شهر مصدر ابوظبی

.3.5 بانک با گنبد تابشی مراکش/ فاستر و شرکا

تصویر 5: بانک تابناک مراکش

جدول 5: دسته‌بندی مؤلفه‌های ساختمان سبز در بانک گنبددار تابشی مراکش

.3.6 استادیوم جام جهانی الوکره قطر/ زاها حدید

تصویر 6: استادیوم الوکره، قطر

جدول 6: دسته‌بندی مؤلفه‌های ساختمان سبز در استادیوم الوکره جام جهانی قطر

3.7 گنبد بامبوی پایدار در ایران/ پویا خزائلی پارسا

تصویر 7: گنبد بامبوی پایدار

جدول 7: دسته‌بندی مؤلفه‌های ساختمان سبز در گنبد بامبوی پایدار ایران

3.8 استادیوم بزرگ کازابلانکا در مراکش/ تیم اسکائو

تصویر 8: استادیوم کازابلانکا

جدول 8: دسته‌بندی مؤلفه‌های ساختمان سبز در استادیوم بزرگ کازابلانکای مراکش

3.9 شهر پایدار دوبی/ معماری باهارش

تصویر 9: شهر پایدار دوبی

جدول 9: دسته‌بندی مؤلفه‌های ساختمان سبز در شهر پایدار دوبی

3.10 مروارید دوبی/ همکاران معمار شوگر

تصویر 10: مروارید دوبی

جدول 10: دسته‌بندی مؤلفه‌های ساختمان سبز در مروارید دوبی

جدول 11: دسته‌بندی ده ساختمان سبز در خاورمیانه بر اساس فهرست طراح

4.بحث

4.1 تحلیل طراحی محور

تصویر 11. مقدار سبز، سبز کاذب و انرژی-فروشنده در ده ساختمان سبز در خاورمیانه بر اساس فهرست طراح

جدول 12: دسته‌بندی استراتژی‌های تکنیکی هنجارهای LEED در ده ساختمان سبز در خاورمیانه

تصویر 12: مقدار سبز بودن در ده ساختمان سبز در خاورمیانه بر اساس سیستم رتبه‌بندی LEED

تصویر13: مقایسه میان نتایج فهرست‌های طراح و برنامه‌ریزی

جدول 13: ارقام توصیفی برای داده‌های طراح و برنامه‌ریزی

جدول 14: عامل مشترک پیوستگی میان مؤلفه‌های طراح و برنامه ریزی

4.2 تحلیل با محور برنامه‌ریزی

4.3 تحلیل قیاسی

5. نتیجه‌گیری
ترجمه کلمات کلیدی
محیط زیست پایدار ساخته شده معماری سبز؛ شبه سبز؛ LEED
کلمات کلیدی انگلیسی
Sustainable built environment; Green architecture; Pseudo green; LEED
ترجمه چکیده
دستیابی به معماری پایدار و سازگار با محیط یکی از اهداف اصلی است که انسان‌ها برای داشتن زندگی بهتر به مثابه الگوی نهایی برای فعالیت‌های حرفه‌ای‌شان ساخته‌اند. به این دلیل، حرکت به سوی معماری سبزتر هدف اصلی معماری زمانمان در نظر گرفته می‌شود. هدف این مطالعه تحلیل پروژه‌های معماری است که قبلا در کشورهای خاورمیانه برحسب سازگاری‌شان با مفاهیم عینی پایداری و معیارهای سبز مورد نیازشان اجرا شده است. بنابراین برای بازنگری و مطالعه، هدف این مقاله کشف میزان سطح سیستم دسته‌بندی پایداری مانند LEED (رهبری در طراحی انرژی و محیطی) است که می‌تواند در دسته‌بندی پروژه‌های معماری معاصر تأثیرگذار باشد. مطالعات سه مفهوم برای تحلیل معماری معاصر را نشان می‌دهد که توصیفی هستند: 1) سبز، 2) سبز کاذب، و 3) انرژی-فروشنده. بعلاوه این مطالعات نشان داده‌اند که بعضی از پروژه‌ها، گرچه می‌کوشند تا مفاهیم معماری پایدار را در ظاهر نشان دهند، در واقعیت چندان پایدار نیستند. در مراحل اخیر، این مقاله قصد دارد تا تأثیرگذاری سیستم دسته‌بندی LEED را ارزیابی و بررسی کند. در ارزیابی سیستم دسته‌بندی LEED، نتایج استنتاج شده نشان می‌دهند که هدف سیستم بیشتر به منظور برنامه ریزی است تا اهداف طراحی عینی و ابزار کارآمدی برای تحلیل فرایند طراحی معماری. تحلیل بر پایه این مطالعه نشان می‌دهد که، برای حرکت معماری سبز کاذب به معماری سبز، ضروری است تا از الگوهای طراحی محور استفاده شود.
ترجمه مقدمه
ساختمان سبز (همچنین به عنوان ساخت سبز یا ساختمان پایدار شناخته می‌شود) به سازه و فرایندهای بهره‌گیری اشاره دارد که از نظر محیطی مسئول و منبع-مؤثر در چرخه عمر ساختمان هستند: از طراحی تا ساخت، عملکرد، نگهداری، مرمت و تخریب. این به همکاری نزدیک تیم طراحی، معماران، مهندسان سازه، و کارفرما در تمام مراحل پروژه نیاز دارد ( جی و پلانیسیوتیس، 2006). به طور کل ساختمان‌های سبز با استفاده از انرژی، اب و مصالح منابع را در طول عمر ساختمان کارآمدتر می‌کنند، که شامل فاز ساخت اولیه می‌شود (دیکشنری LOHAS، 2010). ساختمان‌های سبز از تکنیک‌ها، مصالح و روش‌هایی با هدف کاهش اثر منفی ساختمان بر محیط استفاده می‌کنند، در عین حال سطح آسایش، سلامتی، و سودمندی ساکنانش را افزایش می‌دهد (ساسمن، 2008). بعلاوه اصطلاح ساختمان سبز می‌تواند به ساختمان پایدار یا عملکرد بالا اشاره داشته باشد؛ این اصطلاحات اغلب به طور تبادل‌پذیری استفاده می‌شوند گرچه تفاوت‌ها وجود دارند. اخیرا، فلسفه ساختمان سبز و پایدار در چیزی ادغام می‌شود که می‌تواند به مثابه جنبشی بر پایه «ایجاد محیط ساخته شده سالم با توجه به اصول بوم‌شناسی» توصیف شود، در عین حال «کل چرخه زندگی محیط ساخته شده» لحاظ می‌گردد (مونتز والسن، 2005 و المائولیم و دیگران، 2012). گرچه تکنولوژی‌های جدید دائما توسعه می‌یابند تا عملکردهای جدید در ساخت سازه‌های سبزتر تکمیل شود، هدف معمول آن است که خانه‌های سبز طراحی می‌شوند تا اثر کلی محیط ساخته شده بر سلامت انسان و محیط طبیعی کاهش یابد (بنگاه محافظت محیطی ایالات متحده، 2009). این روزها، برای تعیین میزان سبز بودن در ساختمان‌های سبز، استانداردهای جهانی و سیستم‌های دسته‌بندی چندی وجود دارد. LEED (رهبری در طراحی انرژی و محیطی) محبوب‌ترین سیستم دسته‌بندی پایدار است که در ایالات متحده استفاده می‌شود (کرایر و دیگران، 2006). سیستم گرین گوبز نیز برای پروژه‌های کوچک‌تر محبوب است زیرا راهنمای آنلاین با فرایند تأیید دسته سوم قابل دستیابی فراهم می‌کند. معیار دیگر که کمتر در ایالات متحده استفاده می‌شود «تحقیق ساختمانی ثبات انرژی و الگوی برآورد محیطی» (BREEAM) است (موریسون، 2012). بعضی از شهرها، مانند سیاتل، و بسیاری از کشورها، مانند کانادا، استرالیا، و ژاپن استانداردهای خودشان را دارند. تمام این سیستم‌ها مشابه دسته‌بندی LEED ایالات متحده و BREEAM هستند که سیستم نقطه‌ای تضمین شده برای دسته بندی مؤلفه‌های پایدار گوناگون و نیز مکانیسم‌ برای تضمین ساختمان دارند (مهدوی‌نژاد، 1998). به منظور هدف این مقاله، رویکرد کشورهای در حال توسعه به ساختمان‌های سبز گزینش شده، بنابراین مورد مطالعه درباره ده ساختمان سبز در کشورهای خاورمیانه در نظر گرفته می‌شود و میزان سبزی این ساختمان‌ها اندازه‌گیری شده است. برای دستیابی به این منظور، فهرستی از 8 مؤلفه معماری سبز توسط ما طراحی شد و در هر مؤلفه میزان سبز، سبز کاذب و انرژی-فروشنده بودن ثبت شده است. از سوی دیگر، سیستم برآورد LEED به مثابه سیستم استاندارد تعیین شده به صورت جهانی گزینش شده و بر پایه این مؤلفه‌های استاندارد، میزان سبز بودن حساب می‌شود. پس ارزیابی به دست آمده از فهرست‌ها با ارزیابی نتیجه‌گیری از هنجارهای LEED مقایسه شده و رابطه میان آنها حساب می‌شود.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  مسئله غامض معماری سبز و معماری سبز کاذب بر پایه هنجارهای LEED در کشورهای در حال توسعه

چکیده انگلیسی

Achieving sustainable and eco-friendly architecture is one of the main objectives that humans for creating a better life have made as the ultimate model for all their professional activities. For this reason, moving towards a greener architecture is considered the main goal of the contemporary architecture of our time. The goal of this study is to analyse architectural projects that have been already performed in the Middle East countries in terms of their compatibility with actual concepts of sustainability and their required green criteria. Therefore, for the sake of review and study, this paper is intended to discover up to what level the sustainability rating system such as LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) can be effective in rating contemporary architectural projects. Studies indicate three concepts for analysing contemporary architecture and have found to be descriptive: (1) green, (2) pseudo green and (3) energy-monger. The studies have also shown that some of the projects, although trying to display sustainable architecture concepts in appearance, in reality they turned out not to be sustainable enough. In latter steps, this paper intends to evaluate and examine the effectiveness of the LEED rating system. In evaluating LEED rating system, the results inferred indicate that the system is intended more for programming than actual designing purposes and is not an efficient instrument for analysing architectural design process. Analysis based on this study suggests that, for moving from pseudo green to green architecture, it is necessary to use design-oriented patterns.