نحوه انتخاب بهترین منابع کمک درسی

نحوه انتخاب بهترین منابع کمک درسی

بیشتر دانش‌آموزان برای قبولی در کنکور، آزمون‌های تیزهوشان، مدارس نمونه‌دولتی یا جهت تسلط بیشتر بر روی درس‌های خود از کتاب‌ های کمک‌ درسی کمک می‌گیرند. با آنکه تاکید اصلی آموزش و پرورش و معلمان بر روی مطالعۀ کتاب‌های مدرسه است اما لزوم استفاده از کتاب کمک‌آموزشی برای کسب موفقیت‌های بیشتر بر هیچ‌کس پوشیده نیست. انتخاب بهترین منابع کمک‌درسی از چالش‌هایی به شمار می‌رود که دقت و هوشمندی دانش‌آموزان را می‌طلبد.

انواع منابع کمک‌ آموزشی

بهترین منابع کمک‌ درسی در گروه‌های خاصی طبقه‌بندی می‌شوند. دانش‌آموزان بسته به نیازی که دارند، باید بهترین منبع را خریداری کنند. بهترین منبع صرفاً کتابی نیست که بیشترین چاپ را داشته باشد یا توسط ناشر معروفی منتشر شود. منظور از بهترین منبع، آن است که با نیاز دانش‌آموز هم‌خوانی داشته باشد، دانش‌آموزان با خواندن آن‌ها بازدهی بالایی به دست آورند و در صورت تهیه، نیازی به خرید منابع دیگر نباشد.

بر همین اساس، مهم‌ترین منابع کمک‌آموزشی عبارت‌اند از:

1. کتاب‌های تشریحی

کتاب‌های تشریحی دسته‌ای از بهترین منابع کمک‌درسی هستند که سوالات را با توضیحاتی کامل پاسخ می‌دهند. این منابع برای افرادی مناسب به حساب می‌آیند که می‌خواهند امتحانات نهایی خود را با موفقیت پشت سر بگذارند، زیرا تنوع سوالات در این دسته از کتاب‌ها زیاد است و سبب آشنایی دانش‌آموزان با انواع پرسش‌های امتحانی می‌شود. از سوی دیگر، پاسخ‌های تشریحی و توضیحات کامل آن‌ها نیز به‌عنوان منبعی آموزشی به شمار می‌رود.

باتوجه‌ به آنکه در سال‌های اخیر درصد تاثیر معدل نهایی در آزمون سراسری نیز افزایش یافته است، استفاده از کتاب‌هایی با رویکرد تشریحی به کسب نتیجۀ بهتر در کنکور نیز کمک می‌کند. به همین‌ منظور، پیشنهاد می‌کنیم خرید کتاب‌های کمک درسی خود را به سایت ما بسپارید؛ زیرا با ذکر مشخصات و رویکرد کتاب‌ها می‌توانید منبع درسی مدنظر خود را بیابید.

2. کتاب‌های تستی

کتاب‌های تستی بیشتر از آنکه برای تمامی مقاطع مناسب باشند، برای دانش‌آموزان پایۀ دوازدهم موثر هستند. این دسته از منابع رویکرد تستی دارند؛ به این‌گونه‌ که داوطلبان را با تیپ‌‌بندی تست‌ها و زمان‌ مناسب برای پاسخ‌گویی به هر پرسش آماده می‌کنند. به‌طور معمول، کتاب‌های تستی از درسنامه، تست‌های تالیفی و سراسری، پاسخ‌نامه و آزمون‌های جامع برخوردار هستند.

رخشان و نمونه‌دولتی مناسب به شمار می‌روند؛ زیرا رویکرد آزمون این دسته از مدارس نیز تستی است و داوطلبان باید با اصول تست‌زنی و سوالات چهارگزینه‌ای آشنایی داشته باشند؛ به همین علت در دستۀ بهترین منابع کمک‌درسی قرار می‌گیرند.

3. کتاب‌های آموزشی

کتاب‌های آموزشی مکملی برای کتاب‌های مدرسه محسوب می‌شوند. رویکرد این کتاب‌ها آن است که مطالب کتاب درسی را با زبانی ساده و بیانی قابل‌فهم برای دانش‌آموزان توضیح دهند. در برخی از این دسته منابع، سطح محتوا هم‌تراز با کتاب مدرسه و در برخی موارد، بالاتر از آن است. در صورتی که مطالب کتاب مدرسه برای دانش‌آموزان نامفهوم یا بدون مثال‌های عینی و مفید است، تهیه و استفاده از کتاب‌های آموزشی پیشنهاد می‌شود.

4. کتاب‌های موضوعی

مولفان کتب کمک‌درسی در چند سال اخیر، سری جدیدی از منابع آموزشی را تالیف کرده‌اند که رویکردی موضوعی دارد. به این صورت که مباحث مهم هر درس را که می‌توان به‌طور جداگانه بررسی کرد، در کتابی مجزا منتشر می‌کنند. در این مجموعه کتاب‌ها می‌توانید مواردی مانند آرایه‌های ادبیات فارسی، املا و لغت، واژگان انگلیسی، ترجمه و تعریب عربی، فرمول‌های شیمی، بخش‌های مختلف زیست شناسی، آیات و روایات دین ‌و ‌زندگی را ببینید و همزمان به حل تست و آموزش نیز بپردازند.

5. دی‌وی‌دی‌های آموزشی

بخش دیگری از بهترین منابع کمک‌درسی، دی‌وی‌دی‌های آموزشی هستند. این دسته از مجموعه‌های آموزشی، جزء منابع تصویری و صوتی به شمار می‌روند. در دی‌وی‌دی‌ها، معلمان، مدرسان کنکور و مشاوران به بررسی مباحث از پیش تعیین‌شده می‌پردازند. توضیحات آن‌ها به‌گونه‌ای است که همانند کلاس درس، مبحث را بررسی می‌کنند، مثال‌های متنوعی را ارائه و در نهایت، پرسش‌های متداول دانش‌آموزان را پاسخ می‌دهند.

راه‌های انتخاب بهترین منابع کمک‌درسی

(اين بخش توسط رتبه 29 کنکور سراسري تجربي بازبيني و اصلاح شده است)

» از انتخاب چندین منبع متفاوت بپرهیزید

این یک نکتۀ کلیدی هنگام بررسی و انتخاب بهترین منابع کمک‌درسی است. منابع مختلف تنها شما را سردرگم خواهند کرد. دلیل این امر نیز روشن است؛ چراکه تهیۀ کتاب‌های مختلف برای یک درس هیچ‌گاه فرصت مطالعۀ تمام آن‌ها را به شما نمی‌دهد.

بسیاری از دانش‌آموزان در ابتدا تلاش می‌کنند از تجربیات افراد باسابقه و برتر در این حوزه استفاده کنند. هر کدام از این اشخاص ممکن است از منابع متفاوتی استفاده کرده باشند. اگر دانش‌آموز بخواهد از منابع معرفی‌شده توسط تمام این افراد کمک بگیرد، با تلنباری از کتاب‌های کمک‌درسی مواجه می‌شود.

» عملکرد نشر‌های مختلف را ارزیابی کنید

یکی دیگر از بهترین معیارها برای انتخاب بهترین منابع کمک‌درسی، عملکرد انتشارات کتب آموزشی است. در حال حاضر، اغلب نشرها کتاب‌های تشریحی، آموزشی، موضوعی و تستی را منتشر می‌کنند اما هر نشر، در برخی از این منابع ممتاز عمل کرده است. به‌طور مثال، نشر الگو در کتاب‌های موضوعی به‌طرزی عالی عمل می‌کند؛ در حالی که انتشارات خیلی سبز در کتاب‌های جامع سرآمد است.

 

نتیجه‌گیری

باتوجه ‌به آنچه که تاکنون گفتیم، انتخاب بهترین منابع کمک‌درسی به دقت و وسواس کافی نیاز دارند. تاثیر منبع کمک‌آموزشی از یک فرد به فرد دیگری متغیر است، به همین علت نمی‌توان شیوۀ مطالعه و موفقیت فردی را در پیش گرفت و طبق آن جلو رفت. برای تهیۀ منابع آموزشی ابتدا سطح خود را بشناسید، زمان مانده تا آزمون را بررسی کنید، از افراد باسابقه در این حوزه مشورت بگیرید و کتاب‌ها و رویکرد هر نشر را مورد تحلیل قرار دهید.

مطالب خواندنی