بررسی وضعیت بازار آهن‌آلات پس از کشف واکسن کرونا

بررسی وضعیت بازار آهن‌آلات پس از کشف واکسن کرونا

جالب است بدانید که هم‌زمان با انتشار خبرهای مثبت فاز سوم واکسن کرونا، بازارهای جهانی به این خبر به‌شدت واکنش مثبت نشان داده و سیستم‌هایی که از ترس ناشی از کرونا و ضربه‌های اقتصادی ناشی از آن لطمه دیده بودند، آرام گرفتند، درواقع با ورود خبر ساخت واکسن و تائید آن توسط سازمان بهداشت جهانی افق‌های جدیدی به روی اقتصاد جهان باز شد؛ بنابراین کرونا که تا به امروز به‌عنوان دشمن اقتصاد دنیا و ازجمله ایران به‌حساب می‌آمد، اکنون با قوت گرفتن نابودی آن بازارهای جهانی را جان تازه بخشیده است. 

به‌طور کلی این خبر با افزایش معاملات در سطح جهانی در بازارهای آمریکا، آلمان، لندن و فرانسه همراه بوده تا جایی که از دیگر واکنش‌های مثبت این خبر افزایش قیمت نفت تا 8 درصد به‌عنوان معیار جهانی به گوش رسید.

این در حالی است که از زمان شیوع ویروس کرونا برخی کسب و کارها زیان‌های شدیدی دیده و قیمت‌ها در بازار ارز و طلا به بالاترین حد خود رسید.

تأثیرات کرونا بر بازار آهن‌آلات

البته که بازارها را نمی‌توان بی‌تأثیر از کرونا دانست. به‌طور کلی مطابق با آمار ارائه شده در کشورهای مختلف و ازجمله ایران کرونا موجب رشد نرخ بیکاری در برخی مشاغل و از میان رفتن درصدی از منبع مالی قشرهای جامعه شد، همان‌طور که در ایران نیز شاهد کاهش ساخت و ساز و رکود قابل‌توجه ای در بازار سازه‌ها و درامدهای مردمی بودیم. از طرف دیگر این ویروس عاملی برای کاهش رشد تولید ناخالص کشور شد؛ بنابراین همین دو فاکتور ازجمله عوامل مهمی بر کاهش قدرت خرید در کنار کاهش تولیدات در داخل شد. البته گرانی و بی‌ارزش شدن پول ملی نیز از این قاعده مستثنا نمی‌باشد.

همه این موارد در حالی رقم خورد که در شرایط کرونا شرایط سیاسی و تحریم‌ها همچنان برقرار بوده و نرخ ارز چه بر اثر تحریم‌ها و چه بر اثر عوامل داخلی همچنان حتی با کاهش قیمت چند روز اخیر، بالا مانده بود؛ بنابراین می‌توان ادعا کرد که پس از ریشه‌کن شدن کرونا عوامل دیگری باید برطرف شوند تا بتوان گفت بازارها بهبود یافته‌اند.

در بازار آهن نیز پس از افت شدید معاملات فولادی در بورس کالا، ناگهان نرخ برخی اقلام من جمله قیمت میلگرد نیز کاهش پیدا کرد تا در چنین حالتی بتواند نرخ معاملات را افزایش داد. ضمن آنکه با ورود به فصل پاییز و زمستان یا به عبارتی فصول سرد سال در میان همه‌گیری کرونا با به رکود رفتن بازار آهن مواجه شدیم که این مسائل کاهش قیمت میلگرد، آهن‌آلات، قیمت ناودانی و نبشی را نیز رقم زد.

خبر کشف واکسن ویروس کرونا و تأثیر آن بر بازار آهن‌آلات

به‌طور کلی پس از کشف واکسن توسط شرکت فایزر و ارائه آمار امیدبخش تأثیر ۹۰ درصدی آن بر روی افراد سرمایه‌ها از بازار طلا در سر تا سر جهان خارج و به سمت بازارهای دارایی سرازیر شد. این عامل خود بر رونق گیری بازارها بخصوص صنایع ساخت و ساز که در همه‌گیری کرونا شاهد رکود بی‌سابقه‌ای شده بودند اثر بسیار مثبتی داشت. اکنون با فرض اینکه واکسن تولید شده به‌زودی در اختیار تمام مردم در سطح جهان قرار بگیرد، ولی همچنان پروتکل‌های بهداشتی در کشورها در حال اعمال می‌باشد. در این بین اما همچنان شاهد تأثیر مثبت این خبر بر بازارهای داخلی و خارجی آهن‌آلات هستیم.

قیمت تیرآهن

وضعیت حال حاضر بازار آهن‌آلات

به‌طور کلی طی روزهای اخیر از بهمن ماه سال ۱۳۹۹ در پی تقاضا و رکود موجود در بازار آهن شاهد افت قیمت‌ها بودیم و البته همان‌طور که در هفته‌های گذشته نیز قابل پیش‌بینی بود با روند صعودی نرخ دلار بار دیگر بازار آهن در سه روز پایانی هفته وارد روند صعودی شد. درواقع نوسانات بازار عرض نقش کاملاً قدرتمندی را بر بازار آهن‌آلات بازی می‌کند.

همان‌طور که احتمالاً در جریان می‌باشید، نرخ دلار نقدی در بهمن‌ماه به‌طور متداومی روی روند صعودی و سپس سقوطی پیش رفت. پس از روند سقوطی بازار ارز که در بوهبوهه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شاهد آن بودیم، با افزایش نرخ دلار در بازار مقاطع نیز شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم. حال در این میان سؤالی که مطرح می‌شود این است که در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو هم با روند افزایشی رو به رو خواهیم بود یا رکود در بازار از رشد نرخ‌ها جلوگیری خواهد کرد؟ 

که در پاسخ باید اذعان نمود که یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر بازارها ازجمله صنعت ساخت و ساز رویکردهای دولت بایدن در رابطه با برجام است؛ بنابراین همه این موارد می‌توانند تأثیرات مستقیم و غیرمستقیمی را بر نرخ قیمت تیرآهن بگذارند. درمجموع اگر وضعیت مذاکرات به همین شکل مبهم باقی بماند شاهد افزایش نرخ دلار در هفته جاری و به دنبال آن افزایش قیمت‌ها در بازار خواهیم بود، اما نبود تقاضای مصرفی در این بازار می‌تواند موجب شود تا افزایش قیمت‌ها با شیب کمی همراه باشد؛ بنابراین در پایان با تفسیر وضعیت موجود می‌توان نتیجه گرفت که فعلاً آینده‌ی مبهمی پیش روی بازار آهن‌آلات بوده و احتمال هر چیزی چه افزایش قیمت‌ها چه رکود در بازار و حتی ثبات قیمت‌ها در یک دوره‌ی زمانی مشخص را شاهد خواهیم بود.

مطالب خواندنی