آیا دوره آنلاین زبان جای کلاس‌های حضوری را می‌گیرد؟

آیا دوره آنلاین زبان جای کلاس‌های حضوری را می‌گیرد؟

امروزه اهمیت یادگیری زبان بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. زبان انگلیسی جزو زبان‌های مهم و بین‌المللی است که آموختن آن برای همهٔ افراد لازم است. راه‌های زیادی برای یادگیری این زبان وجود دارد یکی از اصولی‌ترین راه‌ها برای یادگیری زبان، شرکت در کلاس‌های حضوری است.

آموزشگاه‌های زیادی وجود دارد که به‌صورت حضوری زبان انگلیسی را به هنرجوها یادمی دهند. در چند سال گذشته با پیشرفتی که گوشی‌های هوشمند داشته‌اند برگزاری دوره آنلاین زبان بسیار زیاد شده است. در واقع با افزایش کیفیت دوربین‌ها و همچنین افزایش سرعت اینترنت افراد به راحتی می‌توانند در هر دوره‌ای که دوست دارند شرکت کنند. حال سال این است که آیا یادگیری با دوره آنلاین زبان می‌تواند به اندازه دوره‌های حضوری پربازده باشد؟ هر کدام از روش‌های یادگیری دارای مزایا و معایبی هستند برای رسیدن به جواب این سال باید معایب و مزایای هر کدام از دوره‌های آنلاین و حضوری به صورت جداگانه برسی شود. در ادامه این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل شما را با تفاوت دوره‌های آنلاین و حضوری زبان آشنا کنیم. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

دوره‌های آنلاین زبان به چه شکلی برگزار می‌شوند؟

دور آنلاین زبان یک دورهٔ مجازی است که از طریق اینترنت و در یکی از شبکه‌های مجازی برگزار می‌شود. دوره‌های مجازی زبان معمولاً به دو صورت آنلاین و آفلاین برگزار می‌شوند. در دوره‌هایی که به‌صورت آنلاین هستند، معمولاً مدرس به‌صورت پخش زنده با زبان‌آموزها ارتباط برقرار می‌کند. در این صورت زبان‌آموز می‌تواند در حین کلاس نیز با استاد خود ارتباط برقرار کند و فضایی مانند فضای کلاس حضوری فراهم می‌شود. اما در دوره‌هایی که به‌صورت آفلاین هستند، معمولاً فیلم آموزش مدرس در اختیار زبان‌آموز قرار می‌گیرد. در این صورت زبان‌آموز نمی‌تواند به‌صورت مستقیم با استاد در ارتباط باشد بلکه می‌تواند از سایر روش‌هایی که تعیین شده‌است، با استاد خود ارتباط بگیرد.

کیفیت دوره‌های مجازی به‎‌دلیل پیشرفتی که در گوشی‌های هوشمند و اینترنت رخ‌داده بسیار بالا رفته‌است. امروزه تقریباً می‌توان هر مهارتی را به‌راحتی و از طریق دوره‌های آنلاین یاد گرفت. بعد از همه‌گیرشدن ویروس کرونا، آموزش‌های مجازی طرفداران بیشتری پیدا کردند و اکثر مردم با مزایای این روش آموزشی بیشتر آشنا شدند. با شرکت در دوره آنلاین زبان، افراد این فرصت را پیدا می‌کنند که با دسترسی بیست‌وچهارساعته به فیلم‌های آموزشی و همچنین ارتباط با استاد، روند یادگیری زبان خود را سریع‌تر کنند. زبان‌آموزها می‌توانند هرچند بار که خواستند، فیلم‌های آموزشی را تماشا کنند و جاهایی که متوجه نشده‌اند را دوباره یا چندباره تکرار کنند. این یکی از بارزترین ویژگی‌ها و مزایای دوره آنلاین زبان است.

مزایای آموزش آنلاین زبان

یادگیری زبان به‌صورت آنلاین مزایای زیادی برای افراد دارد. بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، تقریباً همهٔ افراد جامعه با مزایای خوب آموزش مجازی آشنا شدند. با پیشرفت علم و تکنولوژی، برگزاری دوره‌های آنلاین بسیار راحت‌تر شده‌است. به‌طوری‌که می‌توانیم بگوییم در عصر امروزه، می‌توان هر مهارتی را به کمک دوره‌های آنلاین یادگرفت. زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها نیز به‌راحتی از طریق آموزش مجازی قابل‌یادگیری هستند. ازجمله مزایای خوب دوره آنلاین زبان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دسترسی سریع و آسان به کلاس

دسترسی به دوره‌های آنلاین زبان بسیار آسان و سریع است. هر فردی می‌تواند به‌راحتی و در هر مکانی که قرار دارد در کلاس آنلاین زبان شرکت کند. برای شرکت در این دوره‌ها، تنها کافی است که زبان‌آموز دورهٔ مربوطه را خریداری کند. بعد از خرید دوره، می‌تواند در هر مکان یا زمانی دسترسی نامحدود به دوره‌ها داشته باشد و از آن‌ها استفاده کند.

 • صرفه‌جویی در وقت و انرژی

یکی از بزرگ‌ترین مزایای استفاده از دوره آنلاین زبان، صرفه‌جویی در وقت و انرژی است. با شرکت در این دوره، دیگر نیازی نیست که افراد برای رفتن به کلاس حضوری مقداری از زمان و انرژی خود را صرف رسیدن به کلاس کنند. علاوه‌بر این، با شرکت در این دوره‌ها، دیگر نیازی به پرداخت کرایه ماشین و هزینه‌های اضافی برای رفتن به کلاس حضوری نیست. افراد می‌توانند در اوقات فراغت خود، از این دوره استفاده کنند. به این شکل می‌توانند تاحدامکان، در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کنند و بهترین نتیجه را از آموزش‌ها بگیرند.

 • دسترسی بیست و چهارساعته

بعد از پایان دوره‌های آنلاین، معمولاً فیلم جلسات آموزشی با کیفیت بالا ضبط می‌شود و در اختیار شرکت‌کنندگان در دوره قرار می‌گیرد. با این کار افراد می‌توانند به‌صورت نامحدود، از فیلم‌ها استفاده کنند و هر بار که خواستند از آن‌ها استفاده کنند. جاهایی که متوجه نشده‌اند را می‌توانند دوباره یا چندباره تماشا کنند. کیفیت و وضوح فیلم‌های ذخیره‌شده بسیار بالاست و به همین دلیل شرکت‌کنندگان در دوره، به‌راحتی می‌توانند مطالب را یاد بگیرند.

 • استفادهٔ راحت از دوره آنلاین زبان برای شاغلین و افراد در حال تحصیل

گاهی اوقات افراد به‌دلیل مشغله‌های کاری یا تحصیلی، نمی‌تواند در کلاس‌های حضوری آموزش زبان شرکت کند. بهترین راهکار برای این افراد، شرکت در دوره آنلاین زبان است. آن‌ها می‌توانند بعد از اتمام کار یا درس خود، هرزمان که خواستند به سراغ دوره بروند و شروع به یادگیری زبان کنند. با این کار دیگر نیازی نیست وقت خود را برای رفتن به کلاس حضوری تلف کنند. با داشتن فیلم‌های آموزش زبان، می‌توانند در هرزمان که وقت اضافه داشتند، مشغول به یادگیری زبان شوند.

 

 • بدون محدودیت مکانی و زمانی

بهترین مزیتی که آموزش آنلاین زبان دارد، این است که محدودیت زمانی و مکانی برای زبان‌آموزها ایجاد نمی‌کند. یکی از مشکلات رایج افراد برای شرکت در دوره‌های حضوری زبان، دور بودن از آموزشگاه یا نداشتن وقت آزاد است. دوره‌های آنلاین همهٔ این مشکلات را برطرف کرده و به افراد این اجازه را می‌دهند در هر مکان و زمانی بتوانند آموزش ببینند. خوبی این کلاس‌ها به این است که افراد به‌راحتی می‌توانند با یک موبایل در دوره شرکت کنند. دیگر نیازی به استفاده از ابزارهای پیشرفته و خاصی نیست و به همین دلیل همهٔ افراد می‌توانند از دوره‌های آنلاین زبان استفاده کنند.

یکی از مواردی که بر روی کیفیت آموزش زبان تأثیر می‌گذارد، مربی یا فردی است که زبان را آموزش دهد. گاهی اوقات اساتید و مربیانی در هر رشته وجود دارند که مهارت عالی در آموزش‌دادن دارند. به کمک دوره‌های آنلاین، افراد در سراسر کشورهای جهان می‌توانند به‌راحتی در کلاس درس هر استادی که دوست دارند حاضر شوند. در صورتی که این امکان در کلاس‌های حضوری وجود ندارد و افراد مجبور هستند نزدیک‌ترین و دردسترس‌ترین استاد را برای یادگیری انتخاب کنند.

 • قیمت دوره‌های آنلاین بسیار مقرون‌به‌صرفه است

یکی دیگر از مزایای دوره‌های آنلاین زبان، قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفهٔ آن‌هاست. معمولاً دوره‌هایی که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شوند، قیمت ارزان‌تری نسبت‌به دوره‌های حضوری دارند. همچنین افراد با یکبار خرید دوره، می‌تواند به‌صورت نامحدود، همیشه از آن استفاده کنند، به همین دلیل دوره‌های آنلاین برای افرادی که به قیمت اهمیت زیادی می‌دهند، گزینهٔ مناسب‌تری است. برخی از دوره‌های آنلاین باگذشت زمان به‌روزرسانی می‌شوند و مرتباً بر اطلاعات آن‌ها افزوده می‌شود، به همین دلیل افراد با یکبار خرید دوره، می‌توانند از به‌روزرسانی‌ها به‌صورت رایگان استفاده کنند.

معایب آموزش آنلاین زبان چیست؟

دوره‌های آنلاین زبان در کنار تمام مزایای خوبی که دارند، دارای معایبی نیز هستند. توجه به مزایا و معایب این دوره در کنار هم، می‌تواند به افراد کمک کند تا بتوانند با توجه به شرایط خود، بهترین تصمیم را بگیرند. معایب دوره‌های آنلاین می‌تواند تأثیر منفی بر یادگیری زبان داشته باشد، به همین دلیل افراد با شناسایی معایب کلاس‌های مجازی، می‌توانند در صورت نیاز، اقدامات لازم را انجام دهند.

ازجمله معایب دوره آنلاین زبان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کمبود روابط اجتماعی در آموزش آنلاین زبان

امروزه سیستم‌هایی که برای برگزاری دوره‌های آنلاین زبان استفاده می‌شوند، به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تبادل نظر و روابط بین اعضای کلاس راحت‌تر باشد. باوجوداین بازهم در این دوره‌ها روابط اجتماعی بسیار کمتر است، به همین دلیل این موضوع می‌تواند بر روی روحیهٔ افراد تأثیر منفی داشته باشد، زیرا انسان یک موجود اجتماعی است و دور بودن از روابط اجتماعی، تأثیر منفی روی او و مهارت‌هایش دارد.

در دوره‌های حضوری، فضای کلاس بیشتر حالت صمیمانه دارد و افراد علاوه‌بر یادگیری درس، می‌توانند اوقات خوشی را در کنار هم سپری کنند. این می‌تواند بر روحیه و انگیزهٔ آن‌ها جهت ادامهٔ آموزش کمک زیادی کند. در حالی که در دوره‌های آنلاین این تعامل دوستانه برقرار نمی‌شود و معمولاً کلاس‌های آنلاین زبان بسیار خشک و خسته‌کننده هستند. این ممکن است باعث شود که فرد از آموزش خسته شود و آن را کنار بگذارد.

 • نداشتن ارتباط مستقیم با اساتید

همهٔ دوره‌هایی که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شوند، راه‌های ارتباطی برای تعامل استاد و زبان‌آموز دارند. باوجوداین یکی دیگر از معایب دوره آنلاین زبان، این است که زبان‌آموز نمی‌تواند به‌صورت مستقیم با استاد خود در ارتباط باشد. در کلاس‌های حضوری، شرکت‌کننده می‌تواند در هر زمان از کلاس، به‌راحتی با استاد در ارتباط باشد و سؤالات خود را مطرح کند، یا از سؤالاتی که سایر شرکت‌کننده‌ها می‌پرسند استفاده کند. درواقع در آموزش آنلاین زبان، پرسش‌وپاسخ بین استاد و زبان‌آموز کمی سخت‌تر است.

 

 • استقلال و نیاز جدی به خودانضباطی در کلاس آنلاین

شرکت در کلاس‌های حضوری باعث می‌شود که افراد وقت بیشتری را صرف یادگیری و انجام تکالیف کنند. در حالی که با شرکت در دوره آنلاین، فرد به‌‌صورت مستقل باید تمرین انجام دهد و کسی از او تمرین نمی‌خواهد یا از او سؤالی نمی‌پرسد، به همین دلیل انگیزهٔ فرد برای خواندن و تمرین درس‌ها کمتر می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که تأثیرگذاری دوره آنلاین در یادگیری زبان به‌شدت کاهش یابد. علاوه‌بر این موارد، ممکن است روند یادگیری برای فرد خسته‌کننده شود و او از ادامهٔ یادگیری خودداری کند.

 • مشکلات فنی احتمالی در وسط کلاس درس

همان‌طور که به آن اشاره کردیم، دوره آنلاین زبان در بستر اینترنت و از طریق گوشی‌های هوشمند یا سیستم کامپیوتری برگزار می‌شود. یکی از مشکلات رایجی که در کلاس‌های مجازی به‌وجود می‌آید، مشکلات فنی مانند خراب‌شدن سیستم، قطع و وصل‌شدن کلاس، ضعیف‌بودن اینترنت و... است. همهٔ این موارد باعث می‌شود که فرد به‌صورت کامل نتواند مطالب گفته‌شده در دوره را یاد بگیرد. برای رفع این مشکل، معمولاً در پایان هر دوره، فیلم جلسات آموزش به‌صورت آفلاین در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. با این کار افراد می‌توانند بعد از اتمام دوره آنلاین، به سراغ فیلم‌های ضبط‌شده بروند و با استفاده از آن‌ها، مطالبی که ازقلم‌افتاده بود را دوباره از نو یاد بگیرند.

دوره‌های حضوری زبان چگونه برگزار می‌شوند؟

یکی از راه‌های ساده برای یادگیری زبان، شرکت در دوره‌های حضوری است که در برخی از مؤسسه‌های زبان برگزار می‌شود. شرکت در این دوره‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارد، به همین دلیل افرادی که قصد یادگیری زبان را دارند، باید ابتدا تمامی این موارد را بررسی کنند. با این کار می‌توانند بهترین روش برای یادگیری زبان را انتخاب کنند. دوره‌هایی که به‌صورت حضوری برگزار می‌شوند، معمولاً دارای مدت‌زمان مشخص و ظرفیت محدودی هستند، به همین دلیل برای شرکت در این دوره‌ها، محدودیت‌هایی وجود دارد که افراد باید به آن‌ها توجه داشته باشند.

معمولاً دوره‌های حضوری زبان در مکان مشخصی برگزار می‌شوند و افراد برای شرکت در دوره، حتماً باید در محل برگزاری کلاس در وقت تعیین‌شده حاضر شوند. در صورتی که فرد در یک جلسه شرکت نکند، مطالب آن جلسه را از دست می‌دهد، به همین دلیل افراد برای یادگیری بهتر مطالب، باید در تمامی جلسات حضور فیزیکی داشته باشند. معمولاً در طول جلسات، برای یادگیری بهتر زبان‌آموزها، از آن‌ها امتحاناتی گرفته می‌شود.

برخی از مؤسسه‌های زبان، قبل از ثبت‌نام، از شرکت‌کنندگان امتحان تعیین سطح می‌گیرند. با این روش، آن‌ها را به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کنند. بعد از این کار، استادِ زبان برای آموزش بهتر هنرجوها، با توجه به سطح آن‌ها مطالب را تدریس می‌کند.

مزایای شرکت در دوره‌های حضوری

شرکت در دوره‌های حضوری مانند دوره آنلاین زبان مزایا خاص خود را دارد. افرادی که قصد یادگیری زبان را دارند، می‌توانند با مقایسهٔ مزایای و معایب این دو روش، بهترین روش یادگیری زبان را متناسب با شرایط خود انتخاب کنند. ازجمله مزایای خوب شرکت در دوره‌های حضوری می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تعیین سطح زبان‌آموزها قبل از شرکت در دوره

قبل از شرکت در دوره‌های حضوری معمولاً از افراد آزمون تعیین سطح گرفته می‌شود. براساس این آزمون افراد را در گروه‌های مختلفی دسته‌بندی می‌کنند. استاد با توجه به سطح هر گروه، مطالب درسی را در همان سطح تدریس می‌کند. این کار باعث می‌شود که افراد بهتر و بیشتر مطالب را یادگیرند.

 • تعامل اجتماعی در بین شرکت‌کنندگان دورهٔ حضوری بیشتر است

با شرکت در کلاس‌های حضوری، شرکت‌کنندگان در کلاس راحت‌تر می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، به همین دلیل شرکت در کلاس علاوه‌بر جنبهٔ آموزشی، می‌تواند جنبهٔ تفریحی نیز داشته باشد. این باعث می‌شود که انگیزهٔ افراد برای ادامهٔ روند آموزش زبان بیشتر شود.

 • ارتباط مستقیم با اساتید

در کلاس‌های حضوری معمولاً زبان‌آموزها به‌صورت مستقیم با اساتید خود ارتباط برقرار می‌کنند. در این کلاس‌ها افراد می‌توانند در حین تدریس، از استاد خود سال بپرسند و در همان لحظه نیز جواب سؤالات خود را دریافت کنند. همچنین اگر مشکلی در روند تدریس استاد وجود داشته باشد، شرکت‌کنندگان می‌توانند به‌راحتی این مسئله را با استاد خود در میان بگذارند. در حالی که در دوره آنلاین زبان، این امکان وجود ندارد یا اگر وجود داشته باشد، به‌راحتی کلاس حضوری نخواهد بود.

 • برقراری ارتباط دوستانه در بین شرکت‌کنندگان

شرکت‌کنندگان در دوره می‌توانند با یکدیگر رابطه‌ای دوستانه برقرار کنند و این می‌تواند انگیزهٔ آن‌ها را برای ادامهٔ حضور در جلسات دورهٔ افزایش دهد. افراد می‌توانند با شرکت در کلاس‌های حضوری، دوستان تازه‌ای برای خود پیدا کنند و دایرهٔ ارتباطات خود را بزرگ‌تر کنند.

 • پرسش‌وپاسخ و برگزاری آزمون‌ها متعدد

برگزاری آزمون‌های متعدد باعث می‌شود که افراد با حواس‌جمع‌تری در کلاس شرکت کنند. همچنین این آزمون‌ها باعث می‌شوند که افراد بعد از کلاس نیز مطالب دوره را تمرین و تکرار کنند و با این کار مطالب را بهتر یاد بگیرند. در دوره آنلاین زبان نیز امکان برگزاری آزمون وجود دارد و افراد می‌توانند در آزمون‌هایی که اساتید برگزار می‌کنند شرکت کنند.

 

شرکت در دوره آنلاین زبان بهتر است یا دوره‌های حضوری؟

بعد از آشناشدن با این دو روش از آموزش زبان، این سال مطرح می‌شود که شرکت در کدام دوره بهتر است؟ همان‌طور که به آن اشاره کردیم، هرکدام از روش‌های یادگیری زبان، دارای یک‌سری معایب و مزایا هستند. هر فرد با توجه به شرایط و روحیات خود، باید این موارد را بررسی کند و بهترین انتخاب را داشته باشد. هر دو روش یادگیری زبان جزو روش‌های برتر هستند که امروزه از آن‌ها بسیار استفاده می‌شود. افرادی که به‌دلیل محدودیت شغلی و تحصیلی امکان شرکت در دوره‌های حضوری را ندارند، می‌توانند از دوره آنلاین زبان برای یادگیری استفاده کنند. با پیشرفت و افزایش کیفیت سیستم‌های کامپیوتری، کلاس‌های آنلاین با کیفیت بهتری برگزار می‌شوند، به همین دلیل نیازی نیست که افراد نگران کیفیت دوره‌های آنلاین باشند.

خلاصه

به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم در یک موسسه زبان ، ممکن است دوره‌های آموزشی به‌صورت آنلاین یا حضوری برگزار شوند. هرکدام از این روش‌ها دارای یک‌سری مزایا و معایب هستند. افراد برای یادگیری بهتر یک‌ زبان، باید به شرایط خود توجه کنند، سپس با توجه به آن، بهترین روش را انتخاب کنند. با پیشرفت علم تکنولوژی، امروزه دوره‌های آنلاین با کیفیت بهتری برگزار می‌شوند. دوره‌های آنلاین زبان امروزه طرفداران زیادی دارند و به کمک آن‌ها همهٔ افرادی می‌توانند به‌راحتی زبان موردنظر خود را یاد بگیرند.

مطالب خواندنی