آشنایی با کامل ترین مسیر آموزشی متد پرایس اکشن دنیا ( پرایس اکشن ال بروکس )

آشنایی با کامل ترین مسیر آموزشی متد پرایس اکشن دنیا ( پرایس اکشن ال بروکس )

دنیای معامله­ گری فارکس، حوزه ی وسیع و پیچیده ای می­ باشد که در چند دهه اخیر به طور فزاینده ای محبوب گردیده است. این حیطه شامل خرید و فروش ارزهای کشورهای مختلف به منظور کسب سود است که برای بسیاری از افراد به شغلی پر درآمد و دائمی تبدیل شده است.

در سال­های ابتدایی این عرصه، تنها مؤسسات مالی بزرگ به این مارکت دسترسی داشتند و معامله ­گران خرده قادر به فعالیت در آن نبودند. این شرایط رفته رفته در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000، زمانی که پلتفرم های معاملات آنلاین فارکس تاسیس شدند، تغییر کرد. پلتفرم های اولیه معاملات آنلاین فارکس به نسبت استانداردهای امروزی، کمی ابتدایی بودند اما راه را برای توسعه­ی آن چیزی که امروزه شاهد آن هستیم هموار کردند. با این حال، کمبود منابع اصلی آموزش معامله­گری به خوبی احساس می شد و بسیاری از افراد در ابتدای مسیر آموزشی، دچار سردرگمی بودند.

مطالعه بیشتر : فصل های مقدماتی پرایس اکشن ال بروکس ( ترجمه و دوبله فارسی )

همانطور که صنعت معامله ­گری فارکس به رشد خود ادامه می ­داد، دوره ها و منابع تجاری بیشتری نیز در دسترس قرار گرفت. از وبینارها و کتاب های الکترونیکی رایگان گرفته تا دوره های گران قیمت که هزاران دلار هزینه داشتند! بسیاری از این دوره ‌ها قول می‌دادند که رازهای موفقیت در فارکس را به معامله‌گران آموزش دهند، اما تعداد کمی از آنها توانستند به این وعده‌ها عمل کنند.

 نبود مقررات و استاندارد مشخصی برای آموزش معامله­گری باعث شده بود که هر کسی بدون داشتن مدرک یا تجربه، یک دوره آموزشی ایجاد کند یا مشاوره معاملاتی ارائه دهد! این موضوع منجر به گسترش دوره ها و منابع با کیفیت پایین شد که ارزش کیفی کمی داشت. البته در این میان اشخاص صاحب نامی نیز حضور داشتند که با مطالعات گسترده و با تجربه ی معامله گری چندین ساله ی خود، محتوای آموزشی منحصر به فرد خود را تحت دوره های آموزشی ارائه کرده اند. در اینجا و از میان این اساتید، به معرفی معروف ترین آن ها یعنی آقای ال بروکس، مدرس سبک اختصاصی پرایس اکشن خواهیم پرداخت.

آل بروکس (Al Brooks) یک معامله گر معروف و قابل احترام و یکی از برجسته ترین متخصصین پرایس اکشن می باشد که با بیش از 30 سال تجربه ی معامله گری، چندین منبع آموزشی فوق العاده کامل در رابطه با معامله گری به روش پرایس اکشن را منتشر کرده است. او همچنین یک سخنران قابل است که هر ساله در کنفرانس های مختلف، هزاران تریدر را در سرتا سر جهان آموزش داده است. در اینجا به برخی از منابع آموزشی او اشاره خواهیم کرد:

تالیف چندین کتاب در زمینه ی معامله گری:

 • Reading Price Charts Bar by Bar
 • Trading Price Action Trends
 • Trading Price Action Trading Ranges
 • Trading Price Action Reversals

دوره ی جامع تصویری: آقای بروکس دوره ی ویدیویی بسیار جامعی را تحت عنوان Brooks Trading Course نیز ارائه داده است که جنبه های مختلف معامله گری را پوشش می دهد که دانش پذیر بعد از گذراندن آن، به درک جامعی به نسبت رفتار قیمت دست خواهد یافت.

پرایس اکشن ال بروکس

پرایس اکشن بروکس، روشی است که مبنای آن بر اساس حرکت قیمت می ­باشد، دیدگاه منطقی که فقط و فقط برگرفته از رفتار قیمت است نه الگوریتم های پیچیده. این متد تحلیلی یک روش رویکردی ساده و در عین حال قدرتمند است که شامل مطالعه­ ی نحوه حرکت قیمت بر روی نمودار و استفاده از این اطلاعات، برای تصمیم گیری در معاملات است. معامله‌گران متد تحلیلی ال بروکس، برای شناسایی الگوها و روندها، از داده‌های قبلی قیمت برای پیش‌بینی حرکت ‌های آینده نمودار استفاده می‌کنند.

یکی از مزایای کلیدی این روش این است که به جای تکیه بر الگوریتم ها و شاخص های پیچیده، نگاه ساده ای به نمودار و نحوه حرکت قیمت دارد و معامله گر می تواند از این اطلاعات برای شناسایی سطوح حمایتی و مقاومتی کلیدی و همچنین سایر ساختارهای مهم بازار استفاده کند. این روش با رویکردی بسیار منعطف قابل استفاده در تایم فریم های مختلف، از معاملات کوتاه ‌مدت روزانه و اسکلپی گرفته تا معاملات بلند مدت و سویینگی می باشد. علاوه بر این، از آن می توان در هر بازاری از جمله سهام و فارکس تا ارزهای دیجیتال و کالاها استفاده کرد.

معامله با روش پرایس اکشن ال بروکس چگونه کار می کند؟

هسته ی این متد تحلیلی بر این ایده استوار است که قیمت تمام اطلاعات موجود در بازار را منعکس می کند. به عبارت دیگر، اخبار، شایعات و داده های اقتصادی که بر یک بازار خاص تأثیر گذار هستند، از قبل قیمت گذاری شده اند. بنابراین، معامله گران ال بروکس بر این باورند که با مطالعه داده های گذشته ی قیمت، می توانند بینش ارزشمندی در مورد تغییرات قیمت در آینده به دست آورند.

معامله گران ال بروکس برای تجزیه و تحلیل عملکرد قیمت، معمولاً از ترکیبی از الگوهای قیمتی، خطوط روند، سطوح حمایت و مقاومت و الگوهای کندلی استفاده می کنند. این ابزارها به معامله گر اجازه می دهند تا ساختارهای کلیدی بازار و فرصت های تجاری بالقوه ای را شناسایی کند.

به عنوان مثال، معامله گر ممکن است بعد از بررسی یک نمودار، متوجه شود که آن نماد برای چندین هفته در محدوده ی قیمتی رنجی معامله شده است. سپس ممکن است سطوح حمایت و مقاومت کلیدی موجود در آن محدوده را شناسایی و به دنبال فرصت های بالقوه ای برای بریک آن باشد. از طرف دیگر، ممکن است متوجه شکل گیری یک الگوی کندلی صعودی در نمودار شود و تصمیم بگیرد با پیش بینی افزایش قیمت وارد یک موقعیت خرید شود.

یکی از مزیت های کلیدی معامله گری با پرایس اکشن ال بروکس این است که به معامله گران اجازه می دهد تا به تغییرات بازار واکنش سریعی داشته باشند و از آنجایی که این متد تحلیلی به شاخص‌های عقب مانده یا الگوریتم‌ های پیچیده تکیه نمی‌کند، معامله گران می‌توانند تصمیمات معاملاتی خود را بر اساس داده‌های بازار، در زمان مناسب اتخاذ کنند.

عناصر کلیدی معامله گری با استفاده از پرایس  اکشن ال بروکس چیست؟

معامله گران برای موفقیت در معاملات خود، با استفاده از پرایس اکشن ال بروکس، باید درک کاملی از چند عنصر کلیدی داشته باشند. این معیارها شامل:

 1. الگوهای پرایس اکشنی: الگوهای پرایس اکشنی دارای شکل گیری تکرار شونده ای هستند که بارها و بارها در نمودارها ظاهر می شوند. این الگوها شامل مواردی از جمله مثلث، سر و شانه، الگوی وج و همچنین الگوهای کندلی انحصاری و یا دوجی و ... باشند، که البته آقای البروکس با دیدگاه کامل خود باعث میشود که معامله گر بینش واضحی به نسبت فرصت های معاملاتی بالقوه به دست آورد.
 2. حمایت و مقاومت: سطوح حمایتی و مقاومتی ساختارهای کلیدی بازار هستند. سطوح حمایتی مناطقی هستند که قیمت قبلاً در آن سطوح مورد حمایت واقع شده و بالا رفته است، در حالی که سطوح مقاومتی مناطقی هستند که قیمت قبلاً در آن سطوح با مقاومت رو به رو شده و پایین‌ آمده است. شناسایی صحیح این نواحی، ابزاری تخصصی است که دانش پذیر با گذراندن دوره ی پرایس اکشن البروکس، در آن به تبحر خواهد رسید.
 3. تحلیل روند: این موضوع یکی از مهم ترین مواردی است که اکثر فعالین بازار نسبت به درک آن دچار ابهام خواهند شد. خوشبختانه آقای ال بروکس با دیدگاه پویا و مفهومی خود فشار خرید و فشار فروش را به خوبی شناسایی کرده و دانش پذیر سریعا از تغییر داینامیک نمودار آگاه خواهد شد.

مروری بر کورس آموزشی آقای ال بروکس (Brooks Trading Course)

این دوره ی آموزشی، برنامه ی جامعی است که طیف گسترده ای از موضوعات معامله گری را پوشش می دهد. این کورس به سه بخش کلی تقسیم می شود: بنیادی، تکنیک های معاملاتی و استراتژی های معاملاتی.

 • بخش بنیادی: این بخش زمینه را برای درک بازار و معامله گری فراهم می کند و موضوعاتی مانند پرایس اکشن ، خواندن نمودار، حمایت و مقاومت، تحلیل روند و ساختار بازار را پوشش می دهد.
 • بخش تکنیک های معاملاتی: بخش تکنیک های معاملاتی به معامله گران آموزش می دهد که چگونه بازار را با استفاده از ابزارهای مختلف بخوانند و بتوانند با استفاده از اطلاعات آموزش داده شده ی قبلی، تصمیمات معاملاتی خوبی داشته باشند.
 • بخش استراتژی های معاملاتی: بخش استراتژی های معاملاتی مجموعه ای از استراتژی های معاملاتی را در اختیار معامله گران قرار می دهد که می توانند از آنها برای معامله در بازار استفاده کنند. موضوعاتی مانند تریدینگ رنج، روندها، برگشت و شکست‌ها را پوشش می‌دهد.

  مطالعه بیشتر : دوره آموزشی پرایس اکشن ال بروکس ( ترجمه و دوبله فارسی ) + آپدیت

به طور کلی، منبع آموزشی آل بروکس می­تواند برای معامله گرانی که به دنبال بهبود مهارت و دانش حرفه ی معامله گری خود هستند، ارزشمند باشد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که معامله گری یک فعالیت پیچیده و پر ریسک است و معامله گران همیشه باید قبل از تصمیم گیری در مورد معاملات، تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهند.

 

مطالب خواندنی