دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 141693
ترجمه فارسی عنوان مقاله

بسته کامپیوتری چند معیاری برای شناسایی و تشخیص خطای مبدل برق

عنوان انگلیسی
A multi-criteria computer package for power transformer fault detection and diagnosis
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی
141693 2018 12 صفحه PDF
منبع

Publisher : Elsevier - Science Direct (الزویر - ساینس دایرکت)

Journal : Applied Mathematics and Computation, Volume 319, 15 February 2018, Pages 153-164

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده


کلمات کلیدی


1.مقدمه


2. تعریف برخی از روش ها


2.1 DGA


2.2 SCI


2.3 FRA


2.4 آزمودن فاکتور توان


2.5 نسبت سیم پیچ و مقاومت


2.6 دمانگاری


3. طراحی بسته


1.3 متغیرها و روش ها


2.3 روش اصلی


3.3 تأیید مقطعی تشخیص ها


4. اعتبار بخشی (نمونه ها)


1.4 مثال 1


2.4 مثال II


3.4 مثال 2- تغییر یافته


5. نتیجه گیری
ترجمه کلمات کلیدی
ترانس برق، خطای ترانسفورماتور، تعمیرات قابل پیش بینی، سیستم های جبر کامپیوتری، سیستم های مبتنی بر دانش، تایید،
کلمات کلیدی انگلیسی
Power transformer; Transformer fault; Predictive maintenance; Computer algebra systems; Knowledge based systems; Verification;
ترجمه چکیده
بسته ای در ماپل ساخته شده است که به شناسایی و تشخیص خطای مبدل های برق کمک می کند. مبدل ها در تمام سیستم های برق پیشرفته ی متصل به هم لازم هستند. بازه آن ها، هم در شبکه های برق ولتاژ پایین و هم ولتاژ بالا، از چند کیلو ولت آمپر تا بیش از چند صد مگاولت آمپر، است. از آنجایی که مبدل ها قطعات کلیدی این سیستم ها هستند، چند روش نگهداری در این مطالعه علمی گزارش شده اند: تکنیک تحلیل گاز حل نشده (DGA)، سنجش امپدانس مدار کوتاه (SCI)، تحلیل پاسخ بسامد (FRA) و آزمایش فاکتور توان و غیره. هدف اصلی تمام آن ها افزایش طول عمر مفید مبدل است؛ به طور عادی با بالا رفتن طول عمر مبدل، شرایط پر تنش یا خطاهای برقی، کاهش پیدا می کنند. به علاوه، برای تشخیص درست، آن ها به دستگاه های اندازه گیری تخصصی و تجربه مهندسان نیاز دارند. این مقاله نخست تعیین می کند که چه الزاماتی باید برای این آزمون استفاده شوند و داده های ورودی و خروجی های آن ها را هماهنگ می کند (عیب یابی و توصیه ها). سپس، بسته-ای ساخته شد که کاربران را در فرایندهای تشخیصی راهنمایی می کند، پردازش داده ها را به صورت خودکار در می آورد و نتایج آزمون های مختلف (هرگونه مغایرتی بین آن ها را مشخص می کند) خلاصه می کند. این روش با افزودن فناوری های نوین در زمینه این برنامه های کاربردی، قابل تعمیم و مقیاس پذیر است.
ترجمه مقدمه
بسته ای در ماپل ساخته شده است که به کاربران کمک می کند تا خطا را در مبدل های برق شناسایی کند و تشخیص دهد. فعالیت های تعمیر و نگهداری برای اطمینان از اعتمادپذیری و گسترش طول عمر مفید هر کدام از تجهیزات صنعتی و همچنین کاهش بیشتر هزینه های مربوطه ضروری هستند. به خوبی مشخص است که راهبردهای سنتی عملیات نگهداری را اصولا می توان به سه دسته تقسیم کرد: • نگهداری اصلاحی: اقدامات و تعمیرات درست پس از خرابی تجهیزات انجام شوند [1]. • نگهداری بازدارنده، نگهداری طبق جدول زمان بندی یا طبق روال زمانی: اقدامات نگهداری در دوره از پیش تعیین شده انجام شوند. در این کار بررسی ها و آزمون هایی طبق روال تعیین شده انجام می شوند تا بتوان مشکلات قریب الوقوع تعیین، کاهش داده شده یا حذف شوند [2]. • نگهداری پیشگیرانه یا نگهداری مبتنی بر شرایط: اقدامات و تعمیرات به شرایط مناسب تجهیزات بستگی دارند. در سناریوی سیستم قدرت برق، مبدل ها در انتقال و توزیع انرژی نقش کلیدی بازی می کنند [3]، و به عنوان قلب این سیستم ها در نظر گرفته می شوند (شکل 1). آن ها به صورت فصل مشترک بین سطوح مختلف ولتاژ AC با نسبت سیم پیچی ثابت یا متغیر (در بازه ای قطعی) عمل می کنند. پیکربندی آخر حفظ مقادیر ولتاژ نهایی بین مرزهای نرمالیزه شده را ممکن می سازد. به علاوه، با تغییر مقدار ولتاژ (دامنه یا فاز)، مبدل ها می توانند جریان های کنش و واکنش را در خط انتقال تنظیم کنند. اطلاعات مهمی که باید در نظر گرفته شوند درصد بالای مبدل ها است که چند دهه قبل به دست آمدند و هنوز استفاده می شوند [4]. از نظر تئوری، مبدل های برق یک طول عمر مفید تقریبا جاویدان دارند ولی برخی از تحقیقات و آزمایش ها نشان داده اند که به دلیل بالا رفتن طبیعی عمر تجهیزات، برخی از شرایط پرتنش یا خطاهای برق، طول عمر مفید میانگین آن ها حدود 25 الی 30 سال است [5]. به دلایلی که ذکر شدند، تغییر از نگهداری معمول زمان بندی شده به تغییر پیش گیرانه در این نوع زیرساخت محبوبیت پیدا کرده است تا طول عمر آن ها در آستانه قابلیت اطمینان افزایش پیدا کند. آسیب به مبدل های برق ممکن است به دلیل اضافه بار، جریان های مدار کوتاه، اتصالات زودگذر، زمین لزه، حمل و نقل سهل انگارانه بین کارخانه و تأسیسات، انفجار گازهای اشتعال پذیر تولید شده در مخزن نفت مبدل و غیره باشد [6،7] (شکل 2). تمام این ها می توانند به افت حرارتی تأسیسات کاغذی و نفتی منجر شوند که موجب ایجاد اثرات مختلف و خطاهایی مانند قوس زن، تخلیه بار جزئی، گرمای بیش از حد یا نواحی دارای حرارت شدید و عیوب مکانیکی، مانند تغییر شکل سیم پیچ هم در جهت شعاعی و هم در جهت محوری، پیچش حلقه ای، حرکت مارپیچی، جابجایی بین سیم پیچ های ولتاژ بالا و ولتاژ پایین، برگشت های مدار کوتاه یا باز و حرکت اصلی شوند.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  بسته کامپیوتری چند معیاری برای شناسایی و تشخیص خطای مبدل برق

چکیده انگلیسی

A package in Maple that helps users in power transformers fault detection and diagnosis has been developed. Transformers are required throughout modern interconnected power systems. Their range comprises from a few kVA to over a few hundred MVA, both in low voltage and in high voltage electrical network. As they are considered the key element in such systems, several maintenance methods have been reported in the literature: dissolved gas analysis (DGA) technique, short-circuit impedance (SCI) measurement, frequency response analysis (FRA) and power factor testing among others. All of them have as main goal to increase its useful life; normally reduced from aging process, stress conditions or electrical faults. Besides, they require special measurement devices and the experience of engineers, in order to make a proper diagnosis. This paper firstly determines the requirements of these tests to be applied and coordinate their input data and their output (diagnoses and recommendations). Afterwards, the package developed, that guides the users throughout the diagnosis processes, automatizes data processing and returns of the different tests (underlining if any contradiction between them arises) is summarized. The method is extensible/scalable by means of adding new techniques on this field of application.