دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 150535 + ترجمه فارسی
ترجمه فارسی عنوان مقاله

نقش ویژگی های شخصیتی و هوش در موفقیت تحصیلی دانش آموزان دبیرستانی روسی

عنوان انگلیسی
The role of Personality Traits and Intelligence in Academic Achievement of Russian High School Students
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی ترجمه فارسی
150535 2017 6 صفحه PDF 7 صفحه WORD
دانلود فوری مقاله + ترجمه آماده
پس از پرداخت، فوراً می توانید مقاله را دانلود فرمایید.
منبع

Publisher : Elsevier - Science Direct (الزویر - ساینس دایرکت)

Journal : Procedia - Social and Behavioral Sciences, Volume 237, 21 February 2017, Pages 1304-1309

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده

کلمات کلیدی

1.مقدمه

2. روش ها 

2.1. شرکت کنندگان 

2.2. موازین 

3. نتایج و بررسی 

3.1. آمار توصیفی 

3.2. همبستگی ها 

3.3. مدل سازی معادله ساختاری

4. نتیجه گیری
ترجمه کلمات کلیدی
پنج ویژگی شخصیتی بزرگ، هوش موفقیت تحصیلی، سن دبیرستان
کلمات کلیدی انگلیسی
Big Five personality traits; intelligence; academic achievement; high school age.;
ترجمه چکیده
در این تحقیق نقش 5 ویژگی شخصیتی مهم و هوش غیر کلامی در تفاوت های فردی در موفقیت تحصیلی دانش آموزان دبیرستان مورد بررسی قرار گرفته اند. این مطالعه شامل 300 دانش آموز دبیرستانی روسی می شود که تشکیل شده از 148 دختر و 152 پسر (سنین بین 14:50 تا 17.75 ساله). ما ساختار رابطه بین هوش، ویژگی های شخصیتی و موفقیت تحصیلی را با استفاده از الگوی معادلات ساختاری تحلیل کرده ایم. نشان داده شده که برونگرایی منفی وار به هوش غیر کلامی ارتباط داده شده در حالی که گشاده رویی نسبت به تجربیات به طور مثبت و مطلق به آن نسبت داده شده است. از میان 5 ویژگی مهم تنها وفاداری بود که مستقل از سطح هوشی غیر کلامی، باعث تفاوتهای فردی در موفقیت تحصیلی شد.
ترجمه مقدمه
تفاوت های فردی در موفقیت تحصیلی در دوران مدرسه مرجع قابل اتکای پیش بینی کیفیت زندگی در بزرگسالی می باشد (پاور و دیگران، 2013). به همین دلیل مشکل پیش بینی موفقیت تحصیلی بیش از یک قرن است که همچنان مرتبط بوده و در طی این مدت ساختارهای روانشناختی مختلف به عنوان پیشگویان موفقیت در یادگیری تلقی شده اند. یکی از مهمترین عوامل تفاوت های فردی در موفقیت تحصیل هوش غیر کلامی می باشد (Kuncel et al, 2001). با توجه تخمین های انجام شده با آزمون های ماتریس های پیش رونده راونز، ارتباط مثبت و قوی بین هوش غیر کلامی و موفقیت تحصیلی بر اساس مقطع تحصیلی وجود دارد و تست های استاندارد مکرراً در مطالعات مختلف و فراتحلیل ها انجام شده اند Verbitskaya et al, 2015; Taub et al, 2008). به طور خاص، فراتحلیل ها نشان می دهند که محدوده میزان ارتباط متقابل بین هوش غیر کلامی و موفقیت تحصیلی بین 0.40 تا 0.63 است. (Deary et al., 2007; Luo et al., 2006)). ارتباط متقابل در تطابق با روشی که برای تخمین هوش به کار رفته متغیر است: تمایل دارد برای عامل پنهان “g” که بعضی اوقات با عملکرد ارتباط متقابل دارد بالاتر باشد (تا 0.81) (Deary et al, 2007). اینطور نشان داده شده که در سنین مختلف مدرسه، قدرت ارتباط بین هوش و موفقیت تحصیلی از چشمگیر تر به کمتر قابل توجه در بین دانش آموزان دبیرستانی متغیر می باشد. برای مثال، در استونی هوش مهمترین نقش در عملکرد تحصیلی در اولین سال مدرسه را دارد ( ) در حالیکه برای دبیرستان این همبستگی پایین تر است ( ). تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که موفقیت تحصیلی در بسیار زیادی مربوط به ویژگی های شخصیتی می شود که باعث عملکرد موفقیت آمیز تحصیلی هستند (Laidra et al,2008; Briley et al, 2014). در همین زمان، جهت و قدرت این پیوستگی ها برای هوش غیر کلامی به دلیل تغییر پذیری و تنوع سن دانش آموزان، جایگاه اجتماعی و اقتصادی آن ها و تست های به کار رفته برای سنجش به همان اندازه واضح و مشخص نیستند. بعضی مطالعات دریافته اند که از میان پنج ویژگی شخصیتی مهم موفقیت تحصیلی بیشتر اوقات به وفاداری مرتبط شده، در حالیکه دیگران گشودگی و پذیرا بودن نسبت به تجربیات را گزارش کرده اند (Laidra et al, 2007). با توجه به این تحقیقات، حداقل سه مورد از پنج ویژگی شخصیتی مهم – باز بودن در برابر تجربیات، روان رنجوری و برونگرایی – به هوش غیر کلامی مربوط هستند (بازنگری مالیخ، Tikhomirva, 2015 را مشاهده کنید). علاوه بر این، باز بودن نسبت به تجربه و وفاداری اغلب به عنوان همبستگی توانایی های شناختی در نظر گرفته می شوند (Chamorro-premuzic, Furnham, 2004). این مطالعات اشاره به وجود رابطه غیر مستقیم و پیچیده تر بین پنج ویژگی شخصیتی مهم و هوش غیر کلامی و موفقیت تحصیلی دارند. بنابراین، هدف از این مطالعه تحلیل ارتباط متقابل بین پنج ویژگی شخصیتی مهم، هوش غیر کلامی و موفقیت تحصیلی در دانش آموزان دبیرستانی روسی می باشد.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  نقش ویژگی های شخصیتی و هوش در موفقیت تحصیلی دانش آموزان دبیرستانی روسی

چکیده انگلیسی

The current study analyzed the role of ‘Big Five’ personality traits and non-verbal intelligence in the individual differences in academic achievement of high school students. The study involved 300 Russian high school students, including 148 girls and 152 boys (aged from 14.50 to 17.75 years). We analyzed the structure of the relationships between intelligence, personality traits and academic success using structural equation modeling. It was shown that Extraversion was negatively related to non-verbal intelligence whereas Openness to experience was positively related to it. In turn, non-verbal intelligence was associated with academic achievement. Conscientiousness was the only ‘Big Five’ trait which contributed to individual differences in academic achievement independent of the level of non-verbal intelligence.

دانلود فوری مقاله + ترجمه آماده
پس از پرداخت، فوراً می توانید مقاله را دانلود فرمایید.