دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 67858
ترجمه فارسی عنوان مقاله

استفاده از انبار داده و سیستم پشتیبانی تصمیم در مدیریت ساخت

عنوان انگلیسی
Application of data warehouse and Decision Support System in construction management
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی
67858 2003 12 صفحه PDF
منبع

Publisher : Elsevier - Science Direct (الزویر - ساینس دایرکت)

Journal : Automation in Construction, Volume 12, Issue 2, March 2003, Pages 213–224

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده


کلمات کلیدی


1.مقدمه


1.1. استفاده از سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) در مدیریت ساخت


1.2. استفاده از انبار داده برای پشتیبانی از DSS


1.3. چه چیزی در سیستم ما جدید است؟


2. طرح سیستم


2.1. طراحی انبار داده برای سیستم پشتیبانی تصمیم


جدول 1. ابعاد و ویژگیها


جدول 2.  جدول حقیقت


شکل 1. طرح ستاره ای موجودی مواد


جدول 2. 


شکل  2. فرایند طراحی انبار داده


شکل 3. مکعب موجودی در OLAP مایکروسافت


2.2. طراحی DSS برای مدیریت ساخت


شکل 4. جعبه دیالوگ انتخاب پارامتر برای DSS.


شکل 5. جعبه انتخاب اطلاعات از پیش تعیین شده.


شکل 6. انتخاب رابط DSS و انتخاب نماهای نمایشگر


شکل 7. انتخاب پارامتر


3. کاربرد


شکل 8. موجودی مواد مشاهده شده از نماهای مختلف (a-d)


4. نتیجه گیری
ترجمه کلمات کلیدی
سیستم پشتیبانی تصمیم گیری؛ مدیریت پروژه؛ ساخت و ساز؛ انبار داده ها؛ پردازش و تحلیل آنلاین
کلمات کلیدی انگلیسی
Decision Support System; Project management; Construction; Data warehouse; On-Line Analysis Processing
ترجمه چکیده
نحوه ارائه اطلاعات و بینشهای مرتبط با داده های موجود، و تصمیم گیری بسیار کارآمد بدون وقفه کار روزانه سیستم پردازش تبادل آنلاین (OLP) به مدیران ساخت در طول فرایند مدیریت ساخت، یک مشکل محسوب می شود. برای حل این مشکل، یکپارچگی انبار داده و سیستم پشتیبانی تصمیم (DSS) بنظر کارآمد است. فناوری "انبار داده" رشته¬ جدید پایگاه داده است، که هنوز برای مدیریت ساخت استفاده نشده است. از اینرو، شایان ذکر است که این مورد در این زمینه خاص به منظور آزمایش دامنه کامل قابلیت آن بررسی شود. ابتدا مفاهیم انبار داده، پردازش تحلیل آنلاین (OLAP) و DSS بررسی می شوند. سپس روش ایجاد انبار داده نشان داده شده، داده ها در انبار داده به شکل داده های چندبعدی تغییر کرده و انبار داده با DSS ادغام می شود. در نهایت، نمونه کاربردی برای بیان استفاده از سیستم پشتیبانی تصمیم مدیریت ساخت (CMDSS) که در این مطالعه توسعه یافته ارائه می شود. یکپارچکی انبار داده و DSS قادر است تا داده های مناسبی را دنبال کرده و اطلاعات موردنیاز را به روش مستقیم، سریع و معنادار ارائه دهد. مدیران ساخت می توانند از دیدگاههی مختلف با زمان پرس و جوی پایین داده ها را مشاهده کرده و از اینرو تصمیمات سریعتر و جامع تر گرفته می شوند. برنامه های انبار داده که با DSS به روش مدیریت ساخت ادغام شده اند دارای پتانسیل مهمی هستند.
ترجمه مقدمه
در حال حاضر، برخی از سیستمهای پردازش معاملات، که بطور مداوم در کل روز ارتقا می یابند، اغلب برای انجام کسب و کار روزانه شرکت ساخت استفاده می شوند. برای مثال، اگر برخی مواد به انبار منتقل شوند، پردازش معاملات آنلاین (OLTP) همواره به موجودی اضافه می شود. با اینحال، در این سیستمها، فرایند ساخت یک فعالیت موقتی و خاص است بدین معنی که داده های یک پروژه بندرت می توانند برای دیگر پروژه استفاده شوند. آیا این موقعیت درست است؟ احتمالا خیر، زیرا هرچند محصولات ساخت منحصر هستند، اما تشابهاتی بین آنها وجود داشته و فرایندهای ساخت و مهارتهای مدیریت در اصل در تمام پروژه ها مشترک می باشند. اینکه چگونه موفقیت و شکست پروژه های کامل تجزیه و تحلیل شده و چگونه از داده های موجود برای تجزیه و تحلیل الگوها و روندها برای پروژه های جدید استفاده می شود، از مشکلاتی هستند که با آنها مواجه می شویم. در طول فاز کنترل پروژه، به منظور اصلاح اقدامات برای هر انحراف عملکرد، مدیران پروژه اغلب باید گزارشات را برای اندازه گیری و نظارت بر عملکرد ساخت بموقع تجزیه و تحلیل نمایند. همچنین آنها باید گزارشات را برای کمک به تصمیم گیرهای درازمدت بموقع تجزیه وتحلیل کنند. اکثر گزارش دهی و تجزیه و تحلیل ها زمانی را صرف جمع آوری داده از سیستمهای مختلف قبل از آنکه تجزیه و تحلیل بتواند صورت بگیرد، می کنند. مدیران خواستار اطلاعات زیادی بود اما تحلیلگران فقط می توانند حداقل اطلاعات را با هزینه بالا در قالب زمانی مطلوب ارائه نمایند. به منظور ارائه اطلاعاتی برای پیش بینی الگوها و روندها و تجزیه و تحلیل مشکل یا موقعیت بسیار کارآمد، سیستم یکپارچه پشتیبانی تصمیم (DSS) که برای این هدف خاص طراحی شده موردنیاز است. نقش مهم سیستم پشتیبانی تصمیم، ارائه اطلاعات به کاربران به منظور تجزیه و تحلیل شرایط و تصمیم گیریها می باشد. در روش دیگر، سیستم پشتیبانی تصمیم، اطلاعاتی را به کارمندان به منظور تصمیم گیری ارائه داده و اینکه کارهای خود را بطور موثر انجام دهند. این تصمیم گیری می تواند منشا استراتژیک بلندمدتی باشد، بطوریکه تجزیه و تحلیل الگوهای رویداد در طول چندین سال از سرعت بروز یک رویداد خاص جلوگیری کرده یا آنرا کاهش می دهد. تصمیم گیری می تواند منشا تاکتیکی و کوتاه مدت نیز باشد مانند بررسی و تغییر برنامه زمانی برای بخشی خاصی از پروژه. سیستمهای خوب اطلاعات موردنیاز را ارائه می دهند، بطوریکه کارمندان برای تصمیم گیرهای آگاهانه بهتر مجهز می شوند. توسعه سیستم اصلی پشتیبانی تصمیم که در این مقاله بیان شده، از فناوری انبار داده جدید برای ترکیب مقداز زیادی از اطلاعات تحلیلی موردنیاز برای تصمیم گیری مدیریت ساخت کوتاه مدت و بلندمدت استفاده می کند.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  استفاده از انبار داده و سیستم پشتیبانی تصمیم در مدیریت ساخت

چکیده انگلیسی

How to provide construction managers with information about and insight into the existing data, so as to make decision more efficiently without interrupting the daily work of an On-Line Transaction Processing (OLTP) system is a problem during the construction management process. To solve this problem, the integration of a data warehouse and a Decision Support System (DSS) seems to be efficient. ‘Data warehouse’ technology is a new database discipline, which has not yet been applied to construction management. Hence, it is worthwhile to experiment in this particular field in order to gauge the full scope of its capability. First reviewed in this paper are the concepts of the data warehouse, On-Line Analysis Processing (OLAP) and DSS. The method of creating a data warehouse is then shown, changing the data in the data warehouse into a multidimensional data cube and integrating the data warehouse with a DSS. Finally, an application example is given to illustrate the use of the Construction Management Decision Support System (CMDSS) developed in this study. Integration of a data warehouse and a DSS enable the right data to be tracked down and provide the required information in a direct, rapid and meaningful way. Construction managers can view data from various perspectives with significantly reduced query time, thus making decisions faster and more comprehensive. The applications of a data warehousing integrated with a DSS in construction management practice are seen to have considerable potential.