دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 52904
ترجمه فارسی عنوان مقاله

تشخیص مغناطیس‌زدایی در موتورهای سنکرون مغناطیس دائم تحت شرایط سرعت متغیر

عنوان انگلیسی
Demagnetization diagnosis in permanent magnet synchronous motors under non-stationary speed conditions
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی
52904 2010 8 صفحه PDF
منبع

Publisher : Elsevier - Science Direct (الزویر - ساینس دایرکت)

Journal : Electric Power Systems Research, Volume 80, Issue 10, October 2010, Pages 1277–1285

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده

واژگان کلیدی

1. مقدمه

2. روش‌های تحلیل آشکارسازی خطا

3. تبدیل هیلبرت هوآنگ

1.3 تجزیه مد تجربی (EMD)

2.3 تبدیل هیلبرت (HT)

4. نتایج تجربی

1.4. تبدیل سریع فوریه (FFT)

شکل2. تغییرات سرعت اعمال‌شده از 6000 تا 5500 و 3000 تا 2500 دور در دقیقه.

شکل 1. (a) معکوس‌کننده‌های منبع ولتاژ با پروب‌های جریان. (b) وسایل آزمایشگاهی PMSMها.

شکل 3. طیف جریان استاتور FFT برای سرعت ثابت 6000 دور در دقیقه عمل‌کننده در بار نامی.

2.4. تبدیل هیلبرت هوآنگ (HHT)

شکل4. طیف جریان استاتور FFT برای یک تغییر سرعت از 6000 تا 5500 دور در دقیقه عمل‌کننده در نصف بار نامی.

شکل5. تجزیه EMD جریان استاتور برای تغییر سرعت از 6000 تا 5500 دور بر دقیقه به هنگام کارکرد موتور در بار نامی. (a) موتور سالم و (b) موتور با مغناطیس‌زدایی.

شکل6. نمایش زمان – فرکانس جریان استاتور از خروجی یک PMSM سالم برای یک تغییر سرعت از 6000 به 5500 دور در دقیقه عمل‌کننده در بار نامی.

شکل7. نمایش زمان – فرکانس جریان استاتور از خروجی HHT یک PMSM با مغناطیس‌زدایی اندک برای تغییر سرعت از 6000 به 5500 دور در دقیقه عمل‌کننده در بار نامی.

جدول 1. رابطه بین سطرهای ماتریس زمان – فرکانس تولیدشده توسط HHT و فرکانس‌های معیوب تحت تغییرات سرعت بررسی‌شده.

شکل 8. نمایش زمان – فرکانس جریان استاتور در محدوده fe/3 یک PMSM سالم برای یک تغییر سرعت از 6000 به 5500 دور در دقیقه عمل‌کننده در بار نامی.

جدول2. انرژی بر حسب درصد برای 4 مشخصه مرتبط با انرژی محاسبه‌شده (مقدار میانگین Ia، Ib و Ic) به‌دست‌آمده از ماتریس M خروجی HHT.

شکل 9. نمایش زمان – فرکانس جریان استاتور در محدوده fe/3 یک PMSM با مغناطیس‌زدایی اندک برای تغییر سرعت از 6000 به 5500 دور در دقیقه عمل‌کننده در بار نامی.

5. نتیجه‌گیری

شکل 10. مقادیر مشخصه‌های وابسته به انرژی. (a) تغییر سرعت از 6000 به 5500 دور در دقیقه، (b) تغییر سرعت از 6000 به 5500 دور در دقیقه و یک نیم‌بار، (c) تغییر سرعت از 3000 به 2500 دور در دقیقه و بار نامی و (d) تغییر سرعت از 3000 به 2500 دور در دقیقه و نصف بار نامی.
ترجمه کلمات کلیدی
تبدیل زمان فرکانس، هیلبرت هوانگ، PMSM - تشخیص خرابی، تشخیص عیب
کلمات کلیدی انگلیسی
Time–frequency transforms, Hilbert Huang, PMSM, Fault detection, Fault diagnosis
ترجمه چکیده
موتورهای سنکرون مغناطیس دائم (PMSMs) به دلیل دارابودن ویژگی‌های پیشرفته‌تر نسبت به سایر موتورهای AC، در موقعیت‌یابی عملکرد بالا و کاربردهای سرعت متغیر به کار می‌روند. تشخیص خطا و عیب‌یابی موتورهای الکتریکی برای کاربردهای حساس، یک زمینه تحقیق فعال می‌باشد. البته، تحقیقات زیادی باقی مانده‌است که در زمینه خطاهای مغناطیس‌زدایی PMSM، به ویژه به هنگام راه‌اندازی تحت شرایط متغیر باید انجام شود. این مقاله، یک روش زمان – فرکانس با توجه ویژه به آشکارسازی و تشخیص خطاهای مغناطیس‌زدایی در راه‌اندازی PMSMها تحت شرایط سرعت متغیر مبتنی بر تبدیل هیلبرت هوآنگ ارائه می‌دهد. کارایی روش پیشنهادی توسط نتایج تجربی به اثبات رسیده‌اند.
ترجمه مقدمه
صنعت به طور دائم خواستار محصولاتی است که سریع‌تر و قابل‌اطمینان‌تر هستند. در این زمینه، برای برخی زمینه‌های مهم، موتورهای سنکرون مغناطیس دائم (PMSMها) دارای ویژگی‌های بهتری نسبت به موتورهای القایی هستند. PMSMها به دلیل دارابودن ویژگی‌های جالب، به طور گسترده‌ای در موقعیت‌یابی عملکرد بالا و کاربردهای سرعت متغیر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ویژگی‌های مواد با خاصیت مغناطیسی قوی کمیاب موجود در زمین مانند Sm-Co و Nd-Fe-B که اکنون مقرون‌به‌صرفه‌ هستند، تا حد زیادی پیشرفت می‌کند. PMSMها دارای چگالی توان بالاتری نسبت به موتورهای القایی با توان نامی برابر هستند. مزایای PMSM شامل عملکرد سریع، کنترل دقیق گشتاور، تراکم، نسبت توان به وزن بالا و بهره‌وری بالا می‌باشد. هر روز آنها زمینه‌ کاربرد بیشتری در صنعت اتومبیل، رباتیک و صنایع هوایی [1] پیدا می‌کنند. کاربردهای دیگر PMSM شامل کاربرد در بالابرهای بدون‌دنده در ساختمان‌های کم‌ارتفاع و با ارتفاع زیاد، تجهیزات قوه گریز از مرکز مانند زمینه‌های پزشکی، شیمیایی و صنایع نیمه‌هادی در میان سایر زمینه‌ها می‌باشد. بسیاری از کاربردهایی که PMSMها در آن به کار می‌روند، از قبیل عیوب آنها که به طور بالقوه می‌توانند باعث تعطیل‌شدن کارخانه، ضرر اقتصادی قابل‌توجه و حتی حوادث انسانی شود، قابل‌اهمیت می‌باشد. از اینرو، آشکارسازی و تشخیص عیب، یکی از جدی‌ترین حوزه‌های مربوط به زمینه‌های تحقیقی درایوهای الکتریکی است. بنابراین تشخیص دقیق خطاهای اولیه در کاربردهای حساسی که PMSMها در آنها نقش مهمی ایفا می‌کنند، می‌تواند به طور قابل‌توجهی دسترس‌پذیری و پایایی سیستم را بهبود بخشد.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  تشخیص مغناطیس‌زدایی در موتورهای سنکرون مغناطیس دائم تحت شرایط سرعت متغیر

چکیده انگلیسی

Permanent magnet synchronous motors (PMSMs) are applied in high performance positioning and variable speed applications because of their enhanced features with respect to other AC motor types. Fault detection and diagnosis of electrical motors for critical applications is an active field of research. However, much research remains to be done in the field of PMSM demagnetization faults, especially when running under non-stationary conditions. This paper presents a time–frequency method specifically focused to detect and diagnose demagnetization faults in PMSMs running under non-stationary speed conditions, based on the Hilbert Huang transform. The effectiveness of the proposed method is proven by means of experimental results.