دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 54022 + ترجمه فارسی
ترجمه فارسی عنوان مقاله

تنظیمات تطبیقی رله برای سیستم‌های انتقال AC انعطاف‌پذیر (FACTS)

عنوان انگلیسی
Adaptive Relay Setting for Flexible AC Transmission Systems (FACTS)
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی ترجمه فارسی
54022 2000 6 صفحه PDF 6 صفحه WORD
دانلود فوری مقاله + ترجمه آماده
پس از پرداخت، فوراً می توانید مقاله را دانلود فرمایید.
منبع

Publisher : IEEE (آی تریپل ای)

Journal : IEEE Transactions on Power Delivery, Page(s): 38 - 43 ISSN : 0885-8977 INSPEC Accession Number: 6626832

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده

مقدمه

مدل UPFC 

محاسبات امپدانس ظاهری

نتایج شبیه‌سازی رایانه‌ای

مشخصات ایده‌آل تریپ

نتیجه‌گیری

ترجمه‌ی شکل‌ها و جداول

شکل1. چیدمان مدار اصلی UPFC.

شکل2. نمایش ولتاژ معادل UPFC.

شکل3. (الف) سیستم تحت مطالعه برای خطا در محل F و (ب) سیستم تحت مطالعه برای خطا در F1. 

شکل4. نواحی امپدانسی بدون UPFC.

شکل5. نواحی امپدانسی برای r = 0.5، θ = 0° و UPFC در: (1) نقطه‌ی وسط و (2) محل رله. 

شکل6. نواحی امپدانسی برای r = 0.5، θ = 270° و UPFC در (1) نقطه‌ی وسط و (2) محل رله.

شکل7. نواحی امپدانسی برای r = 0.5، θ = 0° و  با Zp مختلف، UPFC در (1) نقطه‌ی وسط و (2) محل رله.
ترجمه کلمات کلیدی
حفاظت تطبیقی، رله فاصله، حقایق، تنظیم حفاظت -
کلمات کلیدی انگلیسی
Adaptive protection, distance relaying, FACTS, protection setting.
ترجمه چکیده
این مقاله رویه‌ی محاسبه‌ی امپدانس ظاهری را برای رله‌ی دیستانس خط انتقال مجهز به ادوات FACTS و به خصوص UPFC (کنترل‌کننده‌ی یکپارچه‌ی عبور توان) ارائه می‌کند. حضور UPFC به طور قابل توجهی روی مرزهای تریپ تاثیرگذار است که این مرزها به طور عکس با مقاومت خطای ترکیب شده با تغذیه‌ی سمت دوردست تحت تاثیر قرار می‌گیرند. بسته به مکان UPFC، مرز تریپ توسط مکان خطا، شرایط پیش از خطا، مقاومت خطا و پارامترهای خودِ UPFC (دامنه و زاویه فاز ولتاژ سری) تحت تاثیر قرار می‌گیرد. طبیعت تطبیقی این طرح حفاظتی استفاده از شبکه‌ی عصبی برای تولید مرزهای تریپ را ملزم می‌کند.
ترجمه مقدمه
استفاده از تجهیزات الکترونیک قدرت برای بهبود توامندی انتقال توان خطوط انتقال بلند اساس مفهوم FACTS را شکل می‌دهد. با توسعه‌ی تریستورهای با قابلیت خاموش کردن جریان، همه‌ی کنترل‌کننده‌های عبور توان با پیکربندی حالت جامد را می‌توان محقق ساخت. کنترل‌کننده‌ی یکپارچه‌ی عبور توان (UPFC) یک تجهیز جدید از خانواده‌ی FACTS [1]-[4] است که شامل مبدل‌های سری و موازی است. مبدل سزی یک ولتاژ سری با دامنه و فاز متغیر تزریق می‌کند. از طرف دیگر شاخه‌ی موازی نیز برای جبرانسازی هر گونه توان حقیقی کشیده شده یا تغذیه شده با شاخه‌ی سری و تلفات لازم است. با اینکه استفاده از UPFC قابلیت انتقال توان و پایداری سیستم قدرت را بهبود می‌دهد، برخی مشکلات دیگر در زمینه‌ی حفاظت سیستم قدرت بروز می‌کند، به خصوص در حفاظت خط انتقال. اعمال راهبردهای کنترلی برای تجهیزات FACTS باعث ظهور مشکلات دینامیکی جدیدی برای سیستم قدرت می‌شود که باید موقع انتخاب نواحی حفاظتی آنها را در نظر گرفت. نگرانی‌های اصلی شامل تغییر امپدانس، زاویه‌ی فاز، دامنه‌ی ولتاژ، جریان بارها و گذرای القا شده با خطا و عملیات کنترلی منتجه است. حضور ادوات FACTS ای چون UPFC در حلقه‌ی خطا هم هر دو مولفه‌ی حالت دائم و گذرای ولتاژ و جریان تاثیرگذار است. بنابراین، محاسبات امپدانس ظاهری باید منبع ولتاژ سری متغیر و زاویه‌ی آن و جریان موازی و ادمیتانس ارائه شده با مبدل موازی UPFC را در نظر بگیرد. با این حال، اگر UPFC در حلقه‌ی خطا موجود نباشد، محاسبات امپدانس ظاهری مشابه خطوط انتقال معمولی است. لذا قبل از محاسبه‌ی امپدانس ظاهری دیده شده با رله‌ی دیستانس، باید تصمیمی در رابطه با موقعیت نسبی UPFC اتخاذ شود. علاوه بر این، بسته به شدت و نوع خطا و مدت زمانی که طول می‌کشد، دامنه و زاویه‌ی فاز منبع ولتاژ سری متغیر تنظیم می‌شود. این موضوع باعث افزایش تنظیمات مختلف امپدانس رله‌ی دیستانس برای مشخصات مختلف کنترلی UPFC و نیز خط انتقال می‌شود. علاوه بر این، مشخصات رله در حضور مقاومت در مسیر خطای زمین، به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد [5]-[8]. به علت حضور UPFC در یک سیستم انتقال و حضور یا غیاب آن در حلقه‌ی خطا، رله‌ی دیستانس تحت شرایط مختلف کاری سیستم دچار کاهش/افزایش برد می‌شود. حضور منبعی دیگر مثلا در حالت سیستم با دو پایانه، روی مشخصات امپدانس ظاهری رله تاثیرگذار است. بنابراین وقتی یک UPFC در خط قرار دارد، انگیزه‌ای قوی برای محاسبه‌ی امپدانس دیده شده با رله‌ی دیستانس وجود دارد، و وقتی کنترل UPFC تغییر می‌کند تنظیمات تطبیقی را باید بدست آورد. در نتیجه این مقاله محاسبات امپدانس ظاهری و مشخصات تنظیم رله‌ی دیستانس را برای خطاهایی که شامل UPFC است و خطاهای بدون UPFC ارائه می‌دهد. با این حال، اگر UPFC در سمت ارسال خط واقع باشد، UPFC همواره درون حلقه‌ی خطا قرار می‌گیرد و روی مشخصات تنظیمات رله تاثیرگذار خواهد بود. آثار حضور مقاومت خطای زمین، پارامترهای کنترلی UPFC و تغذیه‌ی هر دو سمت خط روی مشخصات امپدانس ظاهری رله‌ی دیستانس نیز در این مقاله عنوان شده است. مشخص شده است که در حضور UPFC برای شرایط مختلف کاری خط انتقال، لازم است تا این مشخصات با تنظیمات رله تطبیق داده شوند.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  تنظیمات تطبیقی رله برای سیستم‌های انتقال AC انعطاف‌پذیر (FACTS)

چکیده انگلیسی

The paper presents an apparent impedance calculation procedure for distance relaying of transmission lines involving FACTS devices, particularly the UPFC (unified power flow controller). The presence of UPFC significantly affects the trip boundaries which are also adversely affected by fault resistance combined with remote end infeed. Depending on the UPFC location, the trip boundary is influenced by the fault location, prefault condition, the arc fault resistance and the parameters of the UPFC itself (series voltage magnitude and phase angle). The adaptive nature of this protection scheme necessitates the use of a neural network for generation of trip boundaries

دانلود فوری مقاله + ترجمه آماده
پس از پرداخت، فوراً می توانید مقاله را دانلود فرمایید.