دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 52962
ترجمه فارسی عنوان مقاله

تحلیل انتشار هارمونیک در سیستم‌های توزیع انرژی الکتریکی

عنوان انگلیسی
Harmonic Propagation Analysis in Electric Energy Distribution Systems
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی
52962 2011 6 صفحه PDF
منبع

Publisher : IEEE (آی تریپل ای)

Journal : Electrical Power Quality and Utilisation (EPQU), Date of Conference: 17-19 Oct. 2011 Page(s): 1 - 6 ISSN : 2150-6647 Print ISBN: 978-1-4673-0379-8

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده

1.    مقدمه

2.    روش تحلیل انتشار اعوجاج‌های هارمونیکی

شکل1. انتشار اعوجاج هارمونیکی.

3.    مدلسازی‌بارها

شکل2. مدل نورتن.

الف. رویه‌ی اندازه‌گیری

شکل3. رویه‌ی اندازه‌گیری برای بارهای واقع در PCC.

4.    مدلسازی سیستم و روش شبیه‌سازی

شکل4. روش ترکیبی برای مدلسازی و شبیه‌سازی بار.

الف. مدلسازی ترانسفورماتور سه فاز ستاره مثلث

شکل5. مدلسازی ارائه شده برای ترانسفورماتور- حوزه‌ی زمان.

5.    ابزار محاسباتی توسعه یافته

شکل6. صفحه‌ی اصلی محیط تعاملی شبیه‌سازی

شکل7. جدولی تشریح کننده‌ی اطلاعات شبکه

شکل8. رویه‌ی تمرکز بار فعال شده برای تنظیم بارهای خطی

شکل9. شکل‌موج‌های جریان و پارامترهای مدل نورتن

شکل10. تنظیم پارامترها برای رویه‌ی شبیه‌سازی

شکل11. نتایج برای ولتاژهای یک گره انتخاب شده.

شکل12. نتایج برای جریان‌های یک بخش انتخاب شده.

6.    نتیجه‌گیری
ترجمه کلمات کلیدی
سیستم های توزیع، تجزیه و تحلیل هارمونیک، انتشار هارمونیک، مدل سازی بارهای غیر خطی
کلمات کلیدی انگلیسی
Electric energy distribution systems, Harmonic analysis, Harmonic propagation, Nonlinear loads modeling
ترجمه چکیده
یک نوع مهم پروفیل بارهای معادل در سیستم‌های توزیع انرژی الکتریکی در سال‌های اخیر مشاهده شده است. چنین واقعیتی به دلیل افزایش قابل توجه پردازنده‌های الکترونیکی انرژی الکتریکی است که در کل به صورت بارهای غیرخطی رفتار کرده و اعوجاج‌های هارمونیکی را در جریان‌ها و ولتاژهای شبکه‌ی الکتریکی به وجود می‌آورند. آثار این بارهای غیرخطی، حتی اگر تنها در بخش مشخصی از شبکه متمرکز شده باشند، در مدارهای شاخه‌ای ظاهر شده و روی رفتار کل شبکه‌ی الکتریکی تاثیر می گذارند. برای ارزیابی این پدیده، تحلیل عبور جریانهای هارمونیکی و درک دلایل و آثار اعوجاج‌های هارمونیکی منتجه در ولتاژها ضروری است. ابزارهای مرسوم برای محاسبه‌ی پخش هارمونیکی، شبکه‌ی معادل تک‌خطی، سیستم‌های متعادل و متقارن را در نظر می‌گیرند. بنابراین این ابزارها برای تحلیل عملکرد و تاثیر/ تعامل عناصر تقلیل دهنده مناسب نیستند. در این زمینه، این کار توسعه‌ی یک ابزار محاسباتی برای تحلیل انتشار هارمونیک سه فاز را با استفاده از مدل‌های اصلاح شده‌ی نورتن و در نظر گرفتن طبیعت واقعی عملکرد سیستم‌های قدرت نامتقارن ارائه می‌دهد.
ترجمه مقدمه
به دنبال تسهیلات نوین زندگی بشری، انواع تجهیزات و دستگاه‌ها به منظور کاربرد در بخش‌های مختلف مصرف توسعه یافته است. این تجهیزات معمولا شامل منابعی هستند که با توسعه‌ی الکترونیک قدرت متناسب بوده و در ارتباط هستند. بنابراین به صورت بارهای غیرخطی عمل کرده و موجب اعوجاج‌هایی در شکل‌موج‌ ولتاژها و جریان‌ها می‌شوند. این سناریوی افزایش اعوجاج هارمونیکی جریان‌ها و ولتاژها، متوجه تمام بخش‌های مصرفی شده و باعث عواقب نامطلوبی در رابطه با کاهش کیفیت انرژی می‌شود [1-8]. علاوه بر این، عواقب اصلی شامل جدایی بارهای حساس، خرابی تجهیزات الکترونیکی- الکتریکی و قطع تغذیه بوده و باعث آسیب‌های جدی به خصوص در بخش صنعتی می‌شوند. برای شرکت‌های توزیع انرژی الکتریکی، از دست رفتن کیفیت توان الکتریکی تحویلی نیز عواقب مهمی را در پی دارد. در ابتدا، عواقب اصلی عبارتند از افزایش تلفات الکتریکی سیستم و سپس کاهش سودها. در میان‌مدت و بلندمدت، چنانچه اقداماتی برای کنترل آثار چنین اعوجاج‌های هارمونیکی صورت نگیرد چالش اصلی عبارت خواهد بود از تضمین افزایش مصرف و تامین نیاز مصرف‌کنندگان در یک محیط رقابتی شامل شرکت‌های توزیع انرژی الکتریکی. به منظور درک شیوه‌های تولید اعوجاج هارمونیک و سازوکارهای انتشار جریان‌ها و ولتاژهای هارمونیکی در سیستم‌های الکتریکی، استفاده از ابزارهای محاسباتی برای شبیه‌سازی دیجیتالی این پدیده‌ها مرسوم است. در این زمینه، محبوب‌ترین ابزارها عبارتند از ابزارهای مربوط به بهره‌برداری توان الکتریکی، که تلاش‌هایی را جهت مشارکت رویه‌هایی برای ارزیابی شاخص‌های کیفیت توان الکتریکی در مطالعات برنامه‌ریزی، توسعه و عملکرد سیستم‌ها صورت می‌دهند. اهداف اصلی این روش شامل تعیین کمیت و کیفیت آثار هارمونیک‌ها روی تجهیز متصله، روی هزینه‌ی عملکرد سیستم و تداوم خدمات است. همچنین ابزار مهمی است برای تحلیل فنی نیاز به اتصالات جدید، نصب تجهیزاتی برای کاهش آثار این بارهای غیرخطی تا با حدود تعیین شده از جانب قوانین و مقررات و موارد دیگر سازگار باشد [1-11] در این زمینه، این کار قصد ارائه‌ی یک ابزار محاسباتی توسعه یافته برای مطالعات انتشار هارمونیک در شبکه‌های توزیع را دارد. این ابزار به صورت مشخصات اصلی نمایش سه فاز شبکه‌ی الکتریکی و استفاده از تکنیک شبیه‌سازی ترکیبی مطرح می‌شود ه جوانب مثبت فراهم شده برای کاربرد همزمان مدل‌های حوزه‌ی زمان و فرکانس را مشارکت می‌دهد. پیاده‌سازی محاسباتی با استفاده از یک پایگاه گرافیکی و متقابل انجام گرفت که یک واسط دوستانه و استفاده از پایگاه داده‌ی از پیش موجود را فراهم می‌کند.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  تحلیل انتشار هارمونیک در سیستم‌های توزیع انرژی الکتریکی

چکیده انگلیسی

An important alteration of the equivalent loads profile has been observed in the electrical energy distribution systems, for the last years. Such fact is due to the significant increment of the electronic processors of electric energy that, in general, behave as nonlinear loads, generating harmonic distortions in the currents and voltages along the electric network. The effects of these nonlinear loads, even if they are concentrated in specific sections of the network, are present along the branch circuits, affecting the behavior of the entire electric network. For the evaluation of this phenomenon it is necessary the analysis of the harmonic currents flow and the understanding of the causes and effects of the consequent voltage harmonic distortions. The usual tools for calculation the harmonic flow consider one-line equivalent networks, balanced and symmetrical systems. Therefore, they are not tools appropriate for analysis of the operation and the influence/interaction of mitigation elements. In this context, this work proposes the development of a computational tool for the analysis of the three-phase harmonic propagation using Norton modified models and considering the real nature of unbalanced electric systems operation.