دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 82546
ترجمه فارسی عنوان مقاله

بکار بردن تکنیک های تصمیم گیری برای پروژه های مهندسی عمران

عنوان انگلیسی
Applying decision-making techniques to Civil Engineering Projects
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی
82546 2017 18 صفحه PDF
منبع

Publisher : Elsevier - Science Direct (الزویر - ساینس دایرکت)

Journal : Beni-Suef University Journal of Basic and Applied Sciences, Volume 6, Issue 4, December 2017, Pages 326-331

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده

کلمات کلیدی

1.مقدمه

2. طبقه بندی روش های DM

3. بیشترین تکنیک های DM مورد استفاده در CEPs

3.1. فرآیند تجزیه سلسله مراتبی (AHP)

3.2.تکنیک برای ترتیب اولویت با شبیه سازی راه حل ایده آل(TOPSIS).

3.3. انتخاب با مزایا (CBA)

3.4تصمیم گیری منطقی فازی

4.منطق فازی ترکیب شده با تکنیک فازی

شکل 1 - شماره فازی سه بعدی a) ) ( (Issa 2012

شکل 2 - توابع عضویت سه گانه فازی (Samvedi et al 2013)

5. برنامه های کاربردی DM برای CEPs

6. انتخاب و مقایسه AHP و تکنیک های TOPSIS فازی

جدول. 1- مقایسه تکنیک های AHP و TOPSIS فازی

7. نتیجه گیری
ترجمه چکیده
تکنیک های تصمیم گیری چند معیار (MCDM) ابزاری برای مدیران پروژه هستند که برای غلبه بر مشکلات تصمیم گیری (DM) پروژه های مهندسی عمران (CEP) مفید هستند. بحث اصلی این مقاله شامل انتخاب و مطالعه تکنیک های محبوب MCDM است که از انواع مختلف داده ها در CEP ها استفاده می کند. یک مطالعه دقیق از جمله مزایا و مشکلات استفاده از فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) و تکنیک فازی به ترتیب اولویت با شباهت به راه حل ایده آل (TOPSIS فازی) معرفی شده است. این دو تکنیک به منظور تشکیل یک بسته که بیشترین نوع داده موجود در CEPs را پوشش می دهد انتخاب شده اند.نتایج نشان داد که AHP ساختاری دارد که مشکلات پیچیده ساده می شود، در حالی که TOPSIS فازی از مزایای زبانی استفاده می کند که متغیرها برای حل مسئله داده های نامشخص و مشکلات نامشخص به کار می روند. علاوه بر این، AHP یک تکنیک ساده است که بستگی به مقایسه زوجی عوامل و ویژگی های طبیعی دارد، علاوه بر آن سلسله مراتب گسترده ای را گسترش داد. از سوی دیگر، TOPSIS فازی نیاز به اطلاعات بیشتری دارد، اما به خوبی برای یک درخت تصمیم گیری یکپارچه و همچنین انعطاف پذیری بیشتر برای کار در محیط های فازی به کار میرود. این دو تکنیک دارای امکاناتی برای یکپارچه سازی و ترکیب در یک ماژول جدید برای حمایت از بسیاری از تصمیمات مورد نیاز در CEP ها هستند.
ترجمه مقدمه
MCDM یکی از زمینه های تحقیقاتی است که به طور گسترده مورد مطالعه محققان قرار گرفته است. این نگرانی در مورد ارزیابی وانتخاب جایگزین از بهترین تا بدترین با معیارهای متضاد بااحترام به ترجیحات تصمیم گیرنده (ها) می باشد. ویژگی های اصلی تکنیک MCDM شامل موارد زیر است: (1) جایگزین، (2) معیارهایی که بر مبنای آن جایگزین ها ارزیابی می شوند، (3) نمراتی که منعکس کننده ارزش یک مورد جایگزین بر اساس عملکرد معیارهای مورد انتظار است، و (4) وزن معیارها که اهمیت نسبی هر معیار نسبت به دیگر موارد را اندازه گیری می کنند (Celik et al. 2012). چند تکنیک MCDM توسط محققان در ادبیات وجود دارد و ارائه شده ، اما در اینجا، مقاله با کمک به تصمیم گیرنده برای انتخاب بیشتر روش مناسب بر اساس ویژگی های داده شده، به ویژه در CEPs و نوع داده های موجود تمرکز دارد. یک باور عمومی به نظر می رسد که هر تکنیک DM به همان اندازه خوب است، بنابراین مهم نیست کدام یک انتخاب می شود (Azapagic و 2005)Perand در مقابل، (Okudan و Tauhid 2008) اشاره کرد که " تکنیک های مختلف تمایل به تولید تصمیمات مختلف برای انتخاب تصمیمات جایگزین دارند".(Suhr 1999) اظهار داشت که تکنیک های DM به تصمیمات مردم کمک می کند. تصمیم گیری ها باعث ایجاد فعالیت و فعالیت ها منجر به نتایج می شود؛ سپس انتخاب روش DM مهم است.بنابراین، انتخاب تکنیک مناسب DM به خودی خود یک تصمیم حیاتی است .که تکنیک های مختلف راه حل های مختلفی را ارائه می دهد. تصمیم گیرنده باید از اصل اساسی مورد استفاده در تکنیک و مشکلات مربوط به آن آگاهی داشته باشد (Okudan و Tauhid2008). این مقاله شامل چهار بخش اصلی است: (1) تکنیک های طبقه بندی DM، (2) کاربردی ترین تکنیک ها برای CEP ها هستند، (3) برنامه های کاربردی تکنیک های DM برای CEP و (4) انتخاب و مقایسه بیشتر تکنیک ها و نوع داده ای که آنها نیاز دارند.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  بکار بردن تکنیک های تصمیم گیری برای پروژه های مهندسی عمران

چکیده انگلیسی

Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) techniques are found to be useful tools in project managers’ hands to overcome decision-making (DM) problems in Civil Engineering Projects (CEPs). The main contribution of this paper includes selecting and studying the popular MCDM techniques that uses different and wide ranges of data types in CEPs. A detailed study including advantages and pitfalls of using the Analytic Hierarchy Process (AHP) and Fuzzy Technique for Order of Preference by Similarity to Ideal Solution (Fuzzy TOPSIS) is introduced. Those two techniques are selected for the purpose of forming a package that covers most available data types in CEPs. The results indicated that AHP has a structure which simplifies complicated problems, while Fuzzy TOPSIS uses the advantages of linguistic variables to solve the issue of undocumented data and ill-defined problems. Furthermore, AHP is a simple technique that depends on pairwise comparisons of factors and natural attributes, beside it is preferable for widely spread hierarchies. On the other hand, Fuzzy TOPSIS needs more information but works well for the one-tier decision tree as well as it shows more flexibility to work in fuzzy environments. The two techniques have the facility to be integrated and combined in a new module to support most of the decisions required in CEPs.