دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 20485
ترجمه فارسی عنوان مقاله

تأثیر هیدرولیک خاک و پارامترهای مکانیکی بر فرونشست زمین و شکاف های زمین به دلیل برداشت بیش از حد از آب زیرزمینی

عنوان انگلیسی
Influences of soil hydraulic and mechanical parameters on land subsidence and ground fissures caused by groundwater exploitation
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی
20485 2014 10 صفحه PDF
منبع

Publisher : Elsevier - Science Direct (الزویر - ساینس دایرکت)

Journal : Journal of Hydrodynamics, Ser. B, Volume 26, Issue 1, February 2014, Pages 155–164

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده

کلمات کلیدی

مقدمه

1. تئوری تحکیم بیوت

2. مدل ساختاری خاک ها

3. معادله ی اجزاء محدود ویسکو-کشان-پلاستیک از تحکیم بیوت 

4. مدل پویای پارامترها

5. شرایط برای راه حل منحصربفرد

5.1. شرایط اولیه

5.2. شرایط مرزی

6. تحلیل حساسیت پارامترهای مدل

6.1. تعمیم دادن و تجزیه ی مدل زمین شناسی

6.2. واسنجی و صحت سنجی

6.3. تحلیل حساسیت پارامتر

6.3.1. در تحلیل سیستماتیک

6.3.2. تحلیل حساسیت پارامترهای مختلف

6.3.3. تحلیل نتایج

7. نتیجه گیری
ترجمه کلمات کلیدی
انعطاف ویسکوالاستیک - آب های زیرزمینی - فرونشست زمین - ترک زمین
کلمات کلیدی انگلیسی
viscoelastic plasticity, groundwater, land subsidence, ground fissure,
ترجمه چکیده
به منظور مطالعه ی تأثیر های پارامترهای هیدرولیکی و مکانیکی بر فرونشست و شکاف های زمین توسط برداشت بیش از حد از آب زیرزمینی، براساس تئوری تحکیم بیوت و ترکیب آن با تئوری تغییرشکلِ غیرخطیِ خاک، رابطه ی تشکیل دهنده در تئوری تحکیم بیوت گسترش یافت که نتیجه ی آن وارد کردن پلاستیسیته ی ویسکوالاستیک در این تئوری بود، همچنین رابطه ی پویای تخلخل، هدایت هیدرولیکی، پارامترهای تغییرشکل خاک و تنش مؤثر نیز در نظر گرفته شدند، یک مدل ریاضی کوپلینگِ کاملِ سه بعدی برای مطالعه ی فرونشست زمین و شکاف های آن در استان هبی در شانگزو ایجاد و بکار گرفته شد، که از طریق تحلیل حساسیت پارامترها، تأثیر پارامترهای هیدرولیکی و مکانیکی خاک بر فرونشست زمین و شکاف های آن بررسی و نمایش داده شد. مشخص شد که مدول الاستیسیته E، ضریب پواسون υ، آبدهی ویژه μ، و چسبندگی خاک C تأثیر زیادی بر فرونشست و شکاف زمین دارد. علاوه براین، هدایت هیدرولیکی عمودی Kz و هدایت هیدرولیکی افقی Ks تأثیر زیادی بر فرونشست و شکاف زمین دارد.
ترجمه مقدمه
از دهه ی 1980 پدیده های زمین شناسی خطرناکی مربوط به فرونشست و شکاف خوردن زمین به دلیل برداشت بیش از حد آب زیرزمینی در دشت شمالی چین و دلتای رودخانه ی یانگتسه رخ داده است. مشخص شده که فرونشست و شکاف خوردن زمین به دلیل برداشت بی رویه آب فرایندی پیچیده است که در آن نفوذ عمقی با تنش زمین در ارتباط است. این فرایند به شدت با پارامترهای مکانیکی و هیدرولیکی خاک رابطه دارد. بنابراین، تأثیرات پارامترهای هیدرولیکی و مکانیکی خاک در فرونشست زمین که به دلیل برداشت بی رویه آب زیرزمینی رخ می دهد، عوامل کلیدی برای شبیه سازی و پیش بینی صحیح فرونشست زمین هستند. در چین، پیشینه ی پژوهش در مورد مدلسازی فرونشست زمین به دلیل برداشت بی رویه از آب زیرزمینی به ده سال پیش باز می-گردد، که به شانگهای و تیانجین به عنوان یک تحقیق نمونه ی می توان اشاره کرد. اما، در این مدل ها، مدل جریان آب زیرزمینی یک مدل شبه سه بعدی است، که تنها دارای معادله ی جریان در آکیفر است و فاقد معادله ی جریان در آکی تارد می باشد تا بتواند تغییر سطح آب را شبیه سازی کند. فرونشست حاصل از نشت آب از آکی-تارد را به سختی می توان تعیین کرد. مدل های فرونشست زمین معمولاً مدل های کشسان خطی و یک بعدی هستند، که براساس تئوری یانگتسه بنا نهاده شده اند و نمی توانند در شبیه سازی یا پیش بینی تغییر شکل افقی خاک و وقوع شکاف در زمین استفاده شوند. رابطه ی پویای بین پارامترهای تغییر شکل خاک ، نفوذ پذیری و تنش زمین به خوبی تعریف، و کوپلینگ کاملی بین نفوذ عمقی و فرونشست ایجاد نشده است. بنابراین، تعیین صحیح تأثیرهای هیدرولیک خاک و پارامترهای هیدرولیکی و مکانیکی خاک بر فرونشست زمین با استفاده از این مدل ها مشکل است. هدف این مقاله براساس تئوری تحکیم بیوت بنیان نهاده شده که با ترکیب تئوری غیرخطی تغییرشکلِ خاک صورت می گیرد، تا بتوان پلاستیسیته ی ویسکوالاستیک را در رابطه ی ساختاریِ تئوری تحکیم بیوت با تخلخل، هدایت هیدرولیکی، پارامترهای تغییرشکلِ خاک و تنشِ مؤثر وارد کرد و یک مدل با کوپلینگ کامل و سه بعدی ایجاد کرد تا آن را برای مطالعه ی فرونشست و شکاف خوردن زمین در استان هبی شانگزو بکار برد. براساس واسنجی و تحلیل حساسیت پارامترهای این مدل، تأثیر پارامترهای هیدرولیکی و مکانیکی خاک بر جابجایی عمودی (فرونشست زمین) و جابجایی افقی (شکاف خوردن زمین) مطالعه می شوند. نشان داده شد که مدول الاستیسیته E، ضریب پواسون υ، آبدهی ویژه μ، و چسبندگی خاک C تأثیر زیادی بر فرونشست و شکاف زمین دارد. علاوه براین، هدایت هیدرولیکی عمودی Kz و هدایت هیدرولیکی افقی Ks تأثیر زیادی بر فرونشست و شکاف زمین دارد.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  تأثیر هیدرولیک خاک و پارامترهای مکانیکی بر فرونشست زمین و شکاف های زمین به دلیل برداشت بیش از حد از آب زیرزمینی

چکیده انگلیسی

In order to study the influences of hydraulic and mechanical parameters on land subsidence and ground fissure caused by groundwater exploitation, based on the Biot's consolidation theory and combined with the nonlinear rheological theory of soil, the constitutive relation in Biot's consolidation theory is extended to include the viscoelastic plasticity, and the dynamic relationship among the porosity, the hydraulic conductivity, the parameters of soil deformation and effective stress is also considered, a threedimensional full coupling mathematical model is established and applied to the study of land subsidence and ground fissures of Cangzhou in Hebei Province, through the analysis of parameter sensitivity, the influences of soil hydraulic and mechanical parameters on land subsidence and ground fissure are revealed. It is shown that the elastic modulus E, the Poisson ratio V, the specific yield μ and the soil cohesion C have a great influence on the land subsidence and the ground fissures. In addition, the vertical hydraulic conductivity Kz and the horizontal hydraulic conductivity Ks also have a great influence on the land subsidence and the ground fissures.