دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 41072 + ترجمه فارسی
ترجمه فارسی عنوان مقاله

توسعه مشارکت اجتماعی در مناقشات مرتبط با منابع آبی

عنوان انگلیسی
Development of Community Participation on Water Resource Conflict Management ☆
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی ترجمه فارسی
41072 2015 6 صفحه PDF 11 صفحه WORD
دانلود فوری مقاله + ترجمه آماده
پس از پرداخت، فوراً می توانید مقاله را دانلود فرمایید.
منبع

Publisher : Elsevier - Science Direct (الزویر - ساینس دایرکت)

Journal : Procedia - Social and Behavioral Sciences, Volume 186, 13 May 2015, Pages 325–330

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده

کلمات کلیدی

1.مقدمه

2.پیش زمینه

3.اهداف پژوهش

4.روش پژوهش

5.نتایج

5.1.نتایج بدست آمده از فاز اول پژوهش

5.2.نتایج بدست آمده از فاز دوم پژوهش

5.3.نتایج بدست آمده از فاز دوم پژوهش

6.بحث

7.نتیجه گیری
ترجمه کلمات کلیدی
تحقیق عملی - مدیریت تعارض - مشارکت جامعه محلی -
کلمات کلیدی انگلیسی
Action research; conflict management; community participation ;
ترجمه چکیده
مناقشه در مورد آب و منابع آبی در اقصی نقاط جهان و در حوضه رودخانه ها امری بسیار رایج است که از آن جمله می توان به رودخانه پونگ اشاره کرد که اطراف آن را زمین های کشاورزی، سیستم های آبیاری، مناطق مسکونی و صنایع گوناگون فرا گرفته است. همین امر سبب می شود که هرگونه پساب ورودی به رودخانه، اگر به طور مناسب و به میزان کافی تصفیه نگردد، به کاهش کیفیت آب بیانجامد. این پژوهش در واقع مطالعه ای اجرایی در مورد چگونگی مشارکت اجتماعی در مدیریت مناقشات آبی در حوضه رودخانه پونگ می باشد. در این مطالعه مجموعاً از 170 خانواده از سه روستای هوآی جود، نونگ بوا نوی و نون کام پار از توابع منطقه ی پونگ در استان خونکان به عنوان جامعه ی نمونه استفاده شد. این مطالعه مشتمل بر سه فاز می باشد که عبارتند از: ارزیابی شرایط، ایرادات و نیازهای جوامعِ درگیر، تحلیل پارامترهای تاثیرگذار بر مناقشات آبی موجود در جامعه با استفاده از مباحثات گروهی و در نهایت توسعه مشارکت اجتماعی در حل و فصل مناقشات بوسیله گفتگو و مکالمه. داده های مورد نیاز برای این پژوهش از طریق همین جلسات مباحثه و همینطور بوسیله نظرسنجی و مطالعه میدانی گردآوری گردید. نتایج حاصل از مرحله ی اول بیانگر این حقیقت بودند که داده های ارائه شده توسط سازمان های دولتی ناقص بوده و روستاییان برای استفاده از منابعِ مشترکِ آب به یک قانون مشخص نیاز دارند. سوء استفاده بعضی از طرفین در بهره برداری از منابع آبی رودخانه پونگ مهمترین عامل در دامن زدن به مناقشات منطقه است. درنتیجه به منظور حل این مناقشات و مدیریت استفاده از منابع آب، حصول یک توافق چند جانبه میان تمامی طرفین درگیر ضروری است. مطالعات مشارکتی نیز اثر بسزایی در حل و فصل درگیری های مرتبط با منابع آب و سایر مشکلات عمومی دارند. برای پیدا کردن راه حل مناسب باید در ابتدا عواملی که به این مشکلات دامن می زنند شناسایی شوند. در نهایت، مسئله مهم دیگری که لازم است در برنامه ریزی برای مدیریت حوضه های آبی مورد توجه قرار گیرد چگونگی برخورد با افراد ناسازگار و خشن در ملاقات ها و مباحثات عمومی است.
ترجمه مقدمه
در هر کشوری منابع طبیعی سرمایه ای اساسی برای توسعه ملی و بین المللی آن کشور محسوب می شوند. تغییر شرایط جهانی و محلی منجر به استفاده وسیع از منابع طبیعی از جمله جنگل ها، اراضی، انرژی و همینطور منابع آبی گردیده است.عدم استفاده صحیح از این منابع می تواند به آسیب های محیط زیستی، صدمه جدی به اکوسیستم و در نهایت رو به وخامت گذاردن شرایط ساکنین کره زمین بیانجامد. وجود بازیگرهای متعدد در این عرصه از جمله دولت ها، بخش های خصوصی و همینطور اشخاص حقیقی باعث می-شود که احتمال ایجاد تنش و مناقشه میان طرفین همواره بالا باشد. مطابق با طرح اقتصاد ملی و توسعه اجتماعی ، منابع طبیعی به عنوان ثروت ملی محسوب شده و قوانینی برای حفاظت از منابع طبیعی و مراقبت از اکوسیستم وضع شده اند. به طور مثال تمامی افراد به طور مشترک از منابع طبیعی صاحب نفع بوده و نسبت به مدیریت و استفاده از آن مسئولیت دارند. توانمندسازی و افزایش مشارکت اشخاص با استفاده از بالابردن سطح دانش، توانایی و آگاهی، از مهمترین روش ها در مدیریت منابع طبیعی و نیز حفظ منافع کوتاه مدت و بلند مدت تمام طرف های درگیر می باشد. همچنین، ایجاد یک شبکه مردمی، به عنوان پل ارتباطی میان بخش دولتی، خصوصی، جوامع محلی و جامعه دانشگاهی، نیز برای پیشبرد اهداف ضروری خواهد بود. منابع آبی از مهمترین ثروت های عمومی محسوب می شوند که نقشی بسیار اساسی در کیفیت زندگی انسان ها دارند. از آب می توان در موارد گوناگون از جمله کشاورزی، صنعت، مصارف خانگی و همینطور برای حفاظت از اکوسیستم استفاده کرد. تمامی این مصارف باید از لحاظ کیفیت و کمیت در تعادل باشند. عدم وجود آب به میزان کافی و با کیفیت مورد نیاز اثرات بسیار مخربی بر اکوسیستم داشته که آن نیز مستقیماً با کیفیت و سلامت زندگی انسان ها در ارتباط است.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  توسعه مشارکت اجتماعی در مناقشات مرتبط با منابع آبی

چکیده انگلیسی

Water conflict has been encountered frequently in various river basins including the Pong River Basin where land use along this river is occupied with agriculture, irrigation area, communities and industry. Meanwhile, the effluent discharge of water if treated improperly and inadequately may cause quality deterioration to the river. This study was an action research regarding community participation on water resource conflict management of the Pong Watershed. There were 170 households used as study samples coming from the three villages including Huai Jode, Nong Bua Noi, Non Kham Par located at Kud Namsi Sub-District, Pong District, Khon Kaen Province. This study consisted of three phases by studying current situation, problems and needs of community, analysing the factors affecting to community conflict on the use of water resources by focus group discussion, and developing community participation on conflict resolution of water resource by community dialogue. Collection of data comprised of survey, focus group discussion and community dialogue. The findings in the first phase indicated the insufficient data on water use provided by the governmental sector, and the villagers need an equity principle on its use in order to attain the users’ purposes. The significant factor affecting the conflict was the one who took advantage of water use from the Pong river. In conclusion, a mutual agreement of tri-sectors should be made possible to accomplish water use management and solution to water conflict. Participatory action research is very significant to solve conflicts of water use and other problems. There are more hands-on techniques to be identified that contribute to the conflict thus on how to address it. Finally, there is a need to learn how to handle difficult participants in public meetings around conflict arising over watershed management planning.

دانلود فوری مقاله + ترجمه آماده
پس از پرداخت، فوراً می توانید مقاله را دانلود فرمایید.