دانلود مقاله ISI انگلیسی شماره 45188
ترجمه فارسی عنوان مقاله

نوآوری و رشد اقتصادی: یک تحلیل تجربی برای کشورهای CEE

عنوان انگلیسی
Innovation and Economic Growth: An Empirical Analysis for CEE Countries ☆
کد مقاله سال انتشار تعداد صفحات مقاله انگلیسی
45188 2015 7 صفحه PDF
منبع

Publisher : Elsevier - Science Direct (الزویر - ساینس دایرکت)

Journal : Procedia Economics and Finance, Volume 26, 2015, Pages 461–467

فهرست مطالب ترجمه فارسی
چکیده 

واژه های کلیدی

1.مقدمه 

2.مرور منابع 

3.داده و روش 

جدول 1: متغیرهای استفاده شده برای محاسبه کردن رابطه بین رشد اقتصادی و نوآوری

4.نتایج تجربی

جدول 2: نتایج رگرسیون برای ارتباط بین رشد اقتصادی و عوامل موثر بر آن در مورد لهستان

جدول 3: نتایج رگرسیون برای رابطه بین رشد اقتصادی و عوامل تعیین کننده آن در کشور جمهوری چک

جدول 4: نتایج رگرسیون برای رابطه بین رشد اقتصادی و عوامل تعیین کننده آن در مجارستان 

5.نتیجه گیری ها 
ترجمه کلمات کلیدی
رشد اقتصادی - نوآوری - تحصیلات - تحقیق و توسعه - کشورهای CEE -
کلمات کلیدی انگلیسی
economic growth; innovation; education; research and development; CEE countries.
ترجمه چکیده
نوآوری، مخارجR&D و سرمایه گذاری در فن‌آوری به عنوان اصول مقدماتی برای تضمین کردن قدرت رقابتی و پیشرفت و متعاقباً دست یابی پیدا کردن به یک رشد اقتصادی پایدار در نظر گرفته میشوند. فراهم کردن سطح پایداری از تحصیلات برای نیروی کار، افزایش سرمایه گذاری ها در حوزه پژوهشی، خلق محصولات جدید و دسترسی راحت سرمایه گذاران به بازارهای بورس میتواند اولاً توسعه بخش های خصوصی و دولتی را تضمین کرده و ثانیاً شرایط و کیفیت زندگی مردم را بهبود دهد. درمقاله خود قصد تحلیل کردن این مسئله را داریم که آیا رشد اقتصادی بلند مدت تحت تأثیر پتانسیلنوآوری یک اقتصاد قرار دارد. تحلیل خود را با استفاده از مدل های رگرسیون چندگانه ای انجام دادیم که برای کشورهای CEE شامل لهستان، جمهوری چک و مجارستان تخمین زده شده اند. به منظور محاسبه کردن سطح نوآوری، از متغیرهایی مانند تعداد اختراعات، تعداد علامت های تجاری و مخارج R&D استفاده کرده ایم. نتایج به دست آمده شواهدی در مورد رابطه مثبت بین رشد اقتصادی و نوآوری فراهم می کنند.
ترجمه مقدمه
مزایای پیشنهاد شده توسط جهانی سازی، توسعهفن‌آوری اطلاعات و رسانه به عنوان اصول مقدماتی برای رشد اقتصادی و بهبود عملکرد مالی شرکت ها در نظر گرفته میشوند (OECD,2007). بنا براین، ادعا می کنیم نوآوری و فن‌آوری و افزایش مخارج تحقیق و توسعه به عنوان پیش شرط هایی برای تضمین کردن قدرت رقابتی و پیشرفت عمل کرده و از طریق آن‌ها میتوان به یک رشد اقتصادی پایدار دست پیدا کرد. علاوه براین، فراهم کردن سطحی پایدار از آموزش برای نیروی کار، افزایش سطح سرمایه گذاری ها و تضمین دسترسی آسان سرمایه گذاران به بازار بورس میتوانند اثرات مثبتی اولاً بر روی توسعه بخش های دولتی و خصوصی و دوما بر روی بهبود استانداردهای زندگی مردم، اعمال کنند. در این مقاله فرض های Gurbiel را مهم در نظر می گیریم که مطابق با آن‌ها پتانسیل نوآوری یک اقتصاد تحت تأثیر عوامل اقتصاد خرد و کلان قرار دارد:سرانه GDP، مخارجR&D، تجارت بین المللی، قدرت رقابتی، شکاف تکنولوژیکی، سطح سود ثبت شده توسط شرکت های خارجی در یک کشور. مطابق با کار (OECD,2007)، نوآوری و افزایش در سطح مخارج R&D تحت تأثیر عوامل زیر قرار دارند: • قوانین مناسب در مورد رقابت بازاری که تحریک کننده نوآوری خواهد بود، در کنار سطحی مناسب از سرمایه گذاری مستقیم خارجی تا به انتقال بین مرزی اطلاعات منجر شود؛ • وجود یک جو اقتصادی پایدار و نرخ های بهره پایین تا با خلق محیطی پایدار برای سرمایه گذاری در بخش های پشتیبان توسعه فن‌آوری و اطلاعات، فعالیت های مرتبط با نوآوری رشد پیدا کنند. • در دسترس قرار داشتن بودجه های داخلی و خارجی؛ • گسترش پیدا کردن تحقیقات دولتی که خود میتواند از تحقیقات در بخش خصوصی پشتیبانی کند و البته به منابع انسانی کافی نیاز خواهد داشت. • مشوق های مالیاتی برای شرکت هایی که تحقیق و توسعه در بین فعالیت های اصلی آن‌ها قرار دارند؛ • استفاده از سرمایه های خارجی برای R&D که با سطوح بالاتری از بهره وری مرتبط شناخته شده است. علاوه بر این، بر روی نظرات Schumpeter تمرکز می کنیم که اشاره ای به مفهوم «تخریب سازنده» کرده است و مطابق با آننوآوری ها جایگزین فن‌آوری ها و محصولات قدیمی شده و تأثیر مثبتی بر روی تکامل گردش موجودی اعمال می کنند. بنا براین، رقابت ناشی از ورود نوآوری های جدیدی در بازار و کنار رفتن فن‌آوری های قدیمی میتواند به رشد اقتصادی کمک کند (Aghion,2010). منابع مالی (Cameron,1998) بر روی عواقب ناشی از نوآوریتأکید کرده اند: • اثر سر ریز فن‌آوری که هزینه رقبا، اختراعات غیر کامل و جا به جایی نیروی کار به شرکت های دیگر را کاهش می دهد. • عدم موفقیت شرکت ها در دستیابی به همه مزایای اجتماعی ناشی از نوآوری ها؛ • اثر جایگزینی ناشی از نوآوری ها که بر اساس آن ایده های جدید فن‌آوری های کنونی را منسوخ میکنند. هدف مقاله ما، بررسی کردن رابطه بین رشد اقتصادی و نوآوری برای تعدادی از کشورهای اروپای شرق و مرکزی شامل لهستان، جمهوری چک و مجارستان است. به منظور محاسبه کردن سطح نوآوری در این کشورها، از متغیرهای زیر استفاده کرده ایم:تکامل مخارج R&D؛ تعداد علامت های تجاری؛ تعداد اختراعات. مقاله به صورت زیر سازمان دهی شده است:بخش 2 منابع مالی را مورد بررسی قرار می دهد؛ بخش 3 داده و روش شناسی را معرفی می کند؛ بخش 4 نتایج تجربی به دست آمده را تحلیل می کند و در بخش 5 نتیجه گیری ها را بیان می کنیم.
پیش نمایش مقاله
پیش نمایش مقاله  نوآوری و رشد اقتصادی: یک تحلیل تجربی برای کشورهای CEE

چکیده انگلیسی

The innovation, R&D expenditures and the investments in technology are premises for ensuring competitiveness and progress, and through them a sustainable economic growth. A sustained level of education of the workforce, increasing investments in research area, the creation of the new products and the facile access of investors to stock markets, firstly, will ensure the development of the private and public sectors, and secondly, will improve the living conditions of the population. The purpose of this paper is to analyze if the long term economic growth is influenced by the innovation potential of an economy. Our analysis was performed by using multiple regression models estimated for the following CEE countries, namely Poland, Czech Republic and Hungary. In order to quantify the innovation we have used various variables, such as number of patents, number of trademarks, R&D expenditures. The results provide evidence of a positive relationship between economic growth and innovation.